Spokojnie, to tylko... cyfryzacja

15 maja 2013, 09:02

FreeSoulProduction - Fotolia.com

W Polsce trwa proces cyfryzacji telewizji naziemnej, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową. W przypadku województwa śląskiego wstrzymanie emisji analogowego sygnału będzie przebiegało w trzech etapach i będzie wymagać dostosowania odbiorników telewizyjnych starszego typu do odbioru sygnału cyfrowego.

Sygnał telewizyjny dociera do naszych domów najczęściej na trzy sposoby: poprzez antenę satelitarną, poprzez dostawcę telewizji kablowej oraz poprzez zwykłą antenę telewizyjną, która odbiera sygnał z naziemnych masztów telewizyjnych rozstawionych w całej Polsce i rozsyłających sygnał do tych właśnie anten. Mieszkańcy korzystający z ofert sieci telewizji kablowych i odbiorcy telewizji satelitarnej nadal będą odbierać swój sygnał tak jak dotychczas. Co ważne, nie muszą kupować dekoderów ani anten do odbierania sygnału cyfrowego, czy też nowych odbiorników.

W trzecim przypadku (sygnał telewizyjny z masztów naziemnych) zmieni się rodzaj wysyłanego sygnału z dotychczasowego - analogowego, na cyfrowy. Nadajniki cyfrowe już pracują. W przypadku mieszkańców spółdzielni bądź budynków wielorodzinnych nic się nie zmieni, to bowiem operator/administrator musi zapewnić zmianę sygnału. Z pewnymi trudnościami spotkają się natomiast mieszkańcy, którzy indywidualnie korzystają z anten (masztów naziemnych), gdyż będą musieli zaopatrzyć się w urządzenie do dekodowania tego sygnału, chodzi o dekoder DVB-T, pracujący w standardzie MPEG - 4.

Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego będzie przebiegało w trzech kolejnych fazach. 19 marca sygnał zostanie wyłączony na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Kolejne wyłączenie nastąpi 22 kwietnia i obejmie teren Częstochowy oraz północną część województwa. Natomiast 20 maja sygnał analogowy wyłączony zostanie w Katowicach i centralnej części województwa, czyli m.in. w Jaworznie.

Informacje dotyczące cyfryzacji można znaleźć na stronie www.cyfryzacja.gov.pl. Funkcjonuje tez bezpłatna infolinia 800 007 788, gdzie można dowiedzieć się m.in., jak dostosować swój telewizor do odbioru sygnału cyfrowego - infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00.