Wiosenna zbiórka elektro-śmieci

25 marca 2013, 08:06

fot. © badmanproduction - Fotolia

Specjalnie oznakowany samochód Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, do którego jaworznianie będą mogli nieodpłatnie oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odwiedzi na przełomie marca i kwietnia jedenaście osiedli w całym mieście. Akcja rozpocznie się w najbliższy poniedziałek - 25 marca - w centrum miasta, a zakończy 10 kwietnia na Borach.

W ramach zbiórki mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddawać wyeksploatowane, niepotrzebne i niesprawne telewizory, monitory, pralki, żelazka itp. do specjalnie oznakowanego pojazdu MPO, który będzie zaparkowany w różnych punktach miasta, zgodnie z poniższym harmonogramem:

• 25 marca - Centrum - parking przy Urzędzie Miejskim ul. Grunwaldzka 33 - godz. 14.00-18.00
  • 26 marca - Gigant - ul. Granitowa, rejon przystanku PKM - godz. 14.00-18.00
  • 27 marca - Podłęże - przy głównym przystanku PKM - godz. 14.00-18.00
  • 28 marca - Os. Stałe - przystanek PKM w stronę Katowic - godz. 14.00-18.00
  • 2 kwietnia - Ciężkowice - ul. Ciężkowicka 66, przy restauracji "Magdalenka" - godz. 15.00-19.00
  • 3 kwietnia - Jeleń - ul. Wygoda, parking pomiędzy Domem Kultury a szkołą - godz. 15.00-19.00
  • 4 kwietnia - Byczyna - ul. Korczyńskiego 12 - obok przedszkola nr 18 - godz. 15.00-19.00
  • 5 kwietnia - Łubowiec - ul. Katowicka, parking za przystankiem PKM - godz. 15.00-19.00
  • 8 kwietnia - Długoszyn - parking przy kościele ul. Dąbrowskiego 32b - godz. 15.00-19.00
  • 9 kwietnia - Szczakowa - parking przy ul. Jagiellońskiej 21,25 - godz. 15.00-19.00
  • 10 kwietnia - Bory - parking przy kościele - ul. Niemcewicza 11 - godz. 15.00-19.00

Aby także na co dzień pomóc mieszkańcom w utylizacji śmieci, a tym samym zminimalizować ilość "dzikich wysypisk", w mieście zorganizowano punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych, który znajduje się przy ul. Martyniaków 8 (obok rozlewni gazu Orlen). Od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-14.00 jaworznianie mogą tam bezpłatnie oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

***

Warto pamiętać, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, obowiązują przepisy, które określają wymagania jakie powinien spełniać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zasady postępowania ze zużytymi urządzeniami.

Ustawa nakłada obowiązki zarówno na producentów i dystrybutorów sprzętu, jak również na użytkowników. Jako Ci drudzy musimy pamiętać, że obowiązuje zakaz umieszczania odpadów elektronicznych (SEE) z innymi odpadami, zadaniem producentów natomiast jest nieodpłatnie przyjmowanie, odzyskiwanie i przetwarzanie produkowanych urządzeń. Planując zakup nowego sprzętu, stary można bezpłatnie zostawić w sklepie. Można zostawić tylko tyle sztuk danego urządzenia ile się właśnie kupuje oraz sprzęt tego samego typu.