Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego

15 września 2019, 14:59

W niedzielę, 15 września po raz 26. odbyły się obchody Chwalebnych Dziejów Lotnictwa Polskiego w Jaworznie, połączone z obchodami stulecia pierwszego Powstania Śląskiego oraz stulecia utworzenia Jednolitego Wojskowego Lotnictwa Rzeczpospolitej Polskiej. Świętowaliśmy również 20-lecie Kaplicy Lotników pw. Matki Bożej Loretańskiej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym wraz z ceremoniałem wojskowym oraz wniesieniem do Kaplicy Pamięci Narodu darów wotywnych. Po oficjalnych przemówieniach wystąpiły grupy rekonstrukcji historycznej, a następnie zaproszeni goście zaprezentowali przygotowane na tę okazję prelekcje. Dr hab. Dariusz Nawrot opowiedział o historii pierwszego powstania śląskiego z sierpnia 1919 r.  oraz udziale Jaworzna w tych wydarzeniach. Prof. dr hab. Marek Grzegorzewski mówił natomiast o setnej rocznicy utworzenia Jednolitego Wojskowego Lotnictwa Rzeczpospolitej Polskiej i mianowaniu generała brygady Gustawa Macewicza inspektorem wojsk lotniczych. Ostatnim punktem obchodów w Sanktuarium było uroczyste wręczenie odznaczeń oraz wyróżnień (wręczali Maria Materla, radna Sejmiku Województwa Ślaskiego w imieniu wicemarszałka Dariusza Starzyckiego oraz Tadeusz Zemuła -prezes zarządu głównego Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich).

Dalsze uroczystości odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury im. "Jaworzniaków". Inicjatorem i organizatorem obchodów jest aktywnie działające w naszym mieście Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich, z Prezesem Tadeuszem Zemułą na czele. Uroczystości przebiegły się pod honorowymi patronatami Jarosława Wieczorka, wojewody śląskiego, Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego oraz Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek