Ryzyko przekroczenia poziomu dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

23 października 2019, 14:24

Ryzyko przekroczenia poziomu dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności informuje, iż w dniu 23 października 2019 r. występuje ryzyko przekroczenia poziomu dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Trzeci stopnień zagrożenia został ogłoszony na obszarze miast Województwa Śląskiego w tym Jaworzna.

Przyczynami przekroczenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości.

Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

***

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza w województwie śląskim dostępne są na stronie http://www.um.jaworzno.pl/pl/urzad_miejski/ochrona_srodowiska/221/jakosc_powietrza.html