Nowoczesne oczyszczacze powietrza w przedszkolach

4 grudnia 2019, 14:52

fot. UM Jaworzno | W środę, 4 grudnia oczyszczacze zostały przekazane do SP 7 i PM 24

63 oczyszczacze powietrza trafiły do jaworznickich przedszkoli w ramach kampanii samorządu województwa śląskiego "Mogę! Zatrzymać smog". Dziś (środa, 4 grudnia) urządzenia zostały oficjalnie przekazane do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 7 oraz do Przedszkola Miejskiego nr 24.

W ramach kampanii przekazanych będzie aż 500 oczyszczaczy do przedszkoli w naszym województwie. Działania te obejmą 121 placówek z 41 gmin i dotyczyć będą około 14 tysięcy dzieci! Żeby otrzymać urządzenia, samorządy musiały przygotować odpowiednie wnioski. Dzięki starannie sporządzonej przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego aplikacji, nasze miasto znalazło się wśród trzech (obok Częstochowy i Bielska-Białej), które otrzymały największą ilość oczyszczaczy powietrza.

Dziś placówki odwiedzili przedstawiciele władz regionu: wicemarszałek Dariusz Starzycki i Izabela Domagała, członek zarządu województwa. Towarzyszyły im radne sejmiku, jaworznianki: Maria Materla (która jest również pełnomocnikiem prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych) oraz dr hab. Iwona Jelonek. Pani doktor jest pracownikiem naukowym Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Teraz, wraz ze swoim zespołem i przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, będzie prowadzić badania, które wskażą realną skuteczność zamontowanych w przedszkolach oczyszczaczy. W uroczystym przekazaniu urządzeń uczestniczyli również Tomasz Jewuła, pełnomocnik prezydenta ds. oświaty i gospodarowania nieruchomościami oraz Irena Wojtanowicz-Stadler, naczelnik Wydziału Edukacji UM oraz radni.

***

14 jaworznickich placówek otrzymało 63 oczyszczacze powietrza, które zakupione zostały ze środków Województwa Ślaskiego w ramach kampanii edukacyjno - informacyjnej pn.: "MOGĘ! Zatrzymać SMOG - Przedszkolaku złap oddech" współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Są to:

• Przedszkole Miejskie nr 1,
  • Przedszkole Miejskie nr 2,
  • Przedszkole Miejskie nr 3,
  • Przedszkole Miejskie nr 4,
  • Przedszkole Miejskie nr 9,
  • Przedszkole Miejskie nr 14  z Oddziałami Integracyjnymi,
  • Przedszkole Miejskie nr 18,
  • Przedszkole Miejskie nr 19,
  • Przedszkole Miejskie nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi,
  • Przedszkole Miejskie  nr 25,
  • Przedszkole Miejskie  nr 26,
  • Przedszkole Miejskie  nr 27,
  • Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi (oddział przedszkolny),
  • Szkoła Podstawowa  nr 9 (oddział przedszkolny).

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek