Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta w Jaworznie rozpoczyna III edycję terapii grupowej metodą Simontona dla osób z chorobą nowotworową, chorobą przewlekłą lub inną zagrażającą życiu. Celem projektu pn. "Razem walczymy z rakiem" jest poprawa emocjonalnego funkcjonowania osoby chorej i osoby ją wspierającej oraz wzrost zaangażowania w proces leczenia.
Od samego swego początku Program Simontona jest uzupełnieniem leczenia onkologicznego. Prowadzony jest na całym świecie, a przy odpowiedniej interwencji terapeutycznej znacznie poprawia jakość życia pacjentów onkologicznych, niejednokrotnie zwiększając długość ich przeżycia.
Program pomocy osobom chorym na raka, chorobę przewlekłą lub inną zagrażającą życiu, prowadzony w jaworznickim hospicjum, będzie polegał na cotygodniowych, dwugodzinnych spotkaniach warsztatowych osób chorych i osób ich wspierających. Warsztaty poprowadzi Danuta Chwirut – psycholog hospicyjny psychoterapeuta, certyfikowany terapeuta metody Simontona.
Zapisy na zajęcia prowadzone w Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta przyjmowane są do piątku - 29 marca, pod numerami:
- 32 753 50 02 (od 8.00-15.00) – sekretariat Hospicjum,
- 506 257 431 - Danuta Chwirut , kontakt mailowy: danuta.chwirut@gmail.com.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.hospicjum.jaworzno.pl.
Udział w grupie terapeutycznej jest bezpłatny.
Spotkanie organizacyjno-wprowadzające odbędzie 4 kwietnia 2013 r. o godz. 16.30.
***
Metoda Simontona jest wszechstronnym i spójnym, poznawczo-behawioralnym programem samopomocy emocjonalnej dla chorych na nowotwory złośliwe i osób ich wspierających, a także dla osób z chorobą przewlekłą. Jest to program odnoszący się do wszystkich podstawowych sfer życia człowieka:
- sfery behawioralnej, w której osoba chora uczy się m.in. relaksu, kształtowania zdrowych nawyków, rekreacji, zachowań prozdrowotnych;
- sfery poznawczej, gdzie osoba chora uczy się kształtowania zdrowych myśli i przekonań, stawiania celów, rozwiązywania problemów;
- sfery emocjonalnej, gdzie osoba chora rozwija i utrzymuje nadzieję, skutecznie radzi sobie z lękiem, przygnębieniem i poczuciem bezradności, radzi sobie z codziennym stresem, a także z poczuciem winy;
- sfery duchowej, w której osoba chora rozwija zdrowe przekonania duchowe, filozoficzne, religijne, odkrywa znaczenie i sens życia, odkrywa na nowo radość życia, odkrywa własne przekonania i emocje związane ze śmiercią;
- sfera społeczna i rodzinna, gdzie ważny jest system wsparcia, umiejętność komunikowania się z bliskimi;
- sfera fizyczna, w której osoba chora na nowo poznaje jakość diety, aktywności fizycznej, zabawy i rekreacji.
Dr Carl Simonton był amerykańskim lekarzem onkologiem-radioterapeutą, pionierem psychoonkologii, twórcą programu terapeutycznego dla chorych na raka i osób ich wspierających.
W trakcie swojej wieloletniej praktyki lekarskiej zauważył, że jedną z przyczyn braku rezultatów
w leczeniu jest wszechogarniające pacjentów poczucie beznadziei . Gdy zaczął zgłębiać sposoby radzenia sobie z tym poczuciem postanowił skupić się na wyobraźni, odnajdywaniu sensu w chorobie, a także powrocie do tego, co naturalnie jest człowiekowi bliskie tj. odnajdywaniu radości, sensu
i poczucia spełnienia, co miało stanowić czynniki motywujące do walki z chorobą. Dr C. Simonton stosował te metody pracy ze swoimi onkologicznymi pacjentami obserwując u nich znaczące poprawy samopoczucia, a także zdrowia.
Od tamtych doświadczeń minęło ponad 30 lat. Program Simontona podlegał wielu modyfikacjom idącym daleko poza pozytywne nastawienie oraz wyobraźnie i obecnie obejmuje także poznawczo-behawioralny model samopomocy (jak opisane powyżej punkty) oraz terapię indywidualną, grupową i rodzinną.