Izba Pamięci "Szczakowianki" już otwarta!

10 stycznia 2020, 14:23

Izba Pamięci Szczakowianki Jaworzno już otwarta!

W piątek, 10 stycznia br. na terenie stadionu sportowego przy ul. Kościuszki w Szczakowej oficjalnie otwarto Izbę Pamięci "Szczakowianki Jaworzno". Podczas spotkania sportowe pamiątki, zdjęcia i trofea podziwiali przedstawiciele władz miasta, radnych Rady Miejskiej, byli piłkarze oraz osoby związane z klubem na przestrzeni lat.

Izbę otworzyli: Irena Wojtanowicz - Stadler, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie, Łukasz Kolarczyk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Przedsiębiorczości i Współpracy Społecznej, Tadeusz Kaczmarek, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Janusz Kręcichwost, Prezes Klubu JSP "Szczakowianka". Spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania pamiątek zbieranych przez kilkadziesiąt lat - teraz dostępnych dla wszystkich kibiców blisko stuletniego klubu.

Klub Sportowy "Szczakowianka" powstał 9 lipca 1923 roku podczas zebrania w lokalu "Lewka". To właśnie wtedy spotkały się 22 osoby chcące stworzyć mocny zespół piłkarski. Skutkiem zebrania było powołanie jednosekcyjnego Klubu Sportowego "Szczakowianka". Klub się stopniowo rozwijał co doprowdziło do wybudowania na starym boisku na "wapniówce" - stadionu, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 3 lipca 1927 roku.

W latach okupacji działalność klubu została zawieszona, stadion rozebrano, a teren oddano pod władzę dyrekcji Huty Szkła. Większość sprzętu została zarekwirowana przez władze okupacyjne. 27 maja 1945 roku w budynku "Sokoła" odbyło się pierwsze po wojnie zebranie, co było równoznaczne ze wznowieniem działalności klubu. Stadion odbdowano w starym miejscu już 1948 roku, a w kolejnych latach go rozbudowywano, dodając kolejne obiekty takie jak: basen, kręgielnię, lodowisko, świetlice i inne. W klubie poza piłką nożną zajmowano się również m.in. zapasami, tenisem stołowym i szachami.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek