Jaworznianie u źródeł

27 marca 2013, 16:39

W przedostatnią sobotę marca jaworznianie mieli kolejną okazję, aby zobaczyć skąd bierze się woda pitna w ich kranach. Zwiedzanie najstarszego ujęcia wody pitnej i nowoczesnej tłoczni ścieków, a także oczyszczalni ścieków wraz z laboratorium - to tylko niektóre z atrakcji, jakie z okazji Światowego Dnia Wody przygotowali dla mieszkańców pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Podczas Dnia Otwartego mieszkańcy Jaworzna mieli okazję zobaczyć jak produkowana i dostarczana jest woda, jakie urządzenia wodociągi wykorzystują do swej codziennej pracy, jak funkcjonuje jaworznicka oczyszczalnia, a także jak kontrolowana jest jakość wody w mieście.

- Poprzez imprezę pragniemy przybliżyć zwiedzającym proces produkcji i dostarczania wody. Dorosłym chcemy zaprezentować nowe technologie, a najmłodszym zobrazować pytanie “Skąd się bierze woda w naszych kranach”. Każdego roku staramy się także uatrakcyjniać zwiedzanie, dodając nowe elementy i obiekty. W tym roku nowością była prezentacja zmodernizowanego ujęcia Jarosław Dąbrowski, małże słodkowodne stojące na straży jakości wody na ujęciu Dobra, a także samochów wraz z zabudowaną kamerą, służącą do monitoringu sieci kanalizacyjnej - mówi Józef Natonek, prezes MPWiK.

Podczas Dnia Otwartego było co ogladać! MPWiK zarządza blisko 600-kilometrową siecią wodociągową oraz 250-kilometrową siecią kanalizacyjną, posiada cztery ujęcia wody pitnej oraz certyfikowane laboratorium do analizy jakościowej wody. Niebawem infrastruktura spółki ma powiększyć się o 100 km nowej kanalizacji.

- Cały czas pracujemy na rzecz unowecześniania i poprawy naszych usług. Tylko w ostatnich czterech latach na modernizację sieci wod-kan, tłoczni, przepowni, ujęć oraz zbiorników wodnych wydaliśmy ponad 40 mln zł, przy równooczesnej realizacji 200-milionowego projeku  kanalizacyjnego - podsumowuje Józef Natonek.

Oprócz robót inwestycyjnych, firma pracuje także nad bieżącym utrzymaniem i konserwacją infrastruktury. W tym celu niezbędny jest profesjonalny sprzęt, który został zaprezentowany uczestnikom V Dnia Otwartego. Mieszkańcy Jaworzna mogli zapoznać się m.in. z metodą zgrzewania rur wodociągowych, nowoczesną metodą radiowych odczytów wodomierzy oraz z pracą urządzenia do wykonywania pneumatycznych przecisków pod ziemią. Spore wrażenie na uczestnikach, zwłaszcza na dzieciach, wywarł odnowiony tabor samochodowy oraz urządzenie do awaryjnego pakowania wody jakim jest wodoerka. Każdy z najmłodszych uczestników mógł osobiście zasiąść za sterami koparki, beczkowozu czy dźwigu, a także samodzielnie zapakować wodę do sterylnych worków i zabrać ją ze sobą do domu. Spore zainteresowanie przyciagnął także samochów wyposażony w mobilną kamerą, która po wpuszczeniu do kanalizacyji obrazuje jej wnętrze i stan techniczny. Ciekawość wzbudziły także małże słodkowodne.

Na koniec wycieczki pięćdziesięcioosobowa grupa, zapoznała się z procesem oczyszczania i badania wody. Badania wody dokonywane są codziennie przez wyspecjalizowany personel. W certyfikowanym laboratorium woda badana jest na każdym etapie produkcyjnym - od wydobycia i wtłoczenia do sieci, poprzez jej kontrolę u odbiorców. Po wizycie w laboratorium takie sformułowania jak: spektofotometry, osmoza czy mikrobiologia nie są już nikomu obce.

Po wizycie w laboratorium mieszkańcy przyglądali się pracy oczyszczlani, która stanowi jeden z największych powierzchniowo obiektów nadzorowanych przez MPWiK. Jest to etap końcowy dla wyprodukowanej wody. To tu trafia większość miejskich ścieków, które poddane obróbce mechaniczno-biologicznej jako czysta woda kierowane są do środowiska. Aktualnie obiekt przygotowywany jest do generalnej modernizacji w ramach II fazy unijnego projeku kanalizacyjnego.

Jak zapowiadają pracownicy MPWiK, kolejna VI edycja Dnia Otawrtego odbędzie się już za rok. Wówczas jaworznianie będą mogli zobaczyć pierwsze w naszym mieście powierzchniowe ujęcie wody pitnej “Piaskownia”.

***

Światowy Dzień Wody został ustanowiony 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ideą obchodów jest uświadomienie członkom ONZ wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. Tegoroczne hasło brzmi: "Międzynarodowy Rok Współpracy w Dziedzinie Wody” (International year of water cooperation).