Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Matematykę kochają humaniści...

3 kwietnia 2013, 12:34

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile otacza nas matematyki. Każdy używa jej codziennie, nawet o tym nie myśląc. Gdy korzystamy z komputera, telefonu, a nawet pralki, czy zmywarki. W ramach VII obchodów Święta Liczby Pi, tajemnice "królowej nauk" zgłębiali na Uniwersytecie Śląskim uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1.

- Dzięki odwiedzinom na "USiu" korzystaliśmy z bardzo bogatej oferty wykładów, pokazów i warsztatów przygotowanych przez pracowników naukowych i studentów uczelni - cieszą się uczniowie Technikum Usług Fryzjerskich, Pojazdów Samochodowych i Budownictwa, którzy wraz z opiekunami - Danutą Niemczyk oraz  Izabelą Woźnicą - odwiedzili uniwersytet.

Uroczyste rozpoczęcie obchodów odbyło się w Instytucie Fizyki. Wszystkich gości powitali  prof. dr hab. Alicja Ratuszna - Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii oraz prof. dr hab. Maciej Sablik - Dyrektor Instytutu Matematyki. Na miejscu zwiedzający mieli okazję rozwiązywać zagadki logiczne, zobaczyć niemłody już, lecz wciąż jeszcze sprawnie działający, sprzęt w muzeum informatycznym, sterować robotami stworzonymi przez studentów i wypróbowywać wiele innych urządzeń. Dla uczniów przygotowano też warsztaty tematyczne pn. Zagadki logiczne, Kasyno, czy - wyjątkowy w tym roku - Haft matematyczny.

- Pomiędzy tymi atrakcjami braliśmy udział także w kilku wykładach - tłumaczą jaworzniccy uczniowie. - Pierwszy z nich, zatytułował: „O, nigdy nie wyjść poza Liczby i Istoty! Matematyczne tęsknoty humanistów” prowadził prof. Ryszard Koziołek. Na początku wystąpił z ciekawą tezą: "matematykę kochają humaniści". I na dowód cytował wybrane przez siebie teksty. Postawiona przez pana profesora hipoteza wydawała się na początku fałszywa. Jednak z wielkim kunsztem wykładowca (humanista) próbował przekonać nas o swojej racji.

Kolejne wykłady: "O wnioskowaniu w warunkach braku wszystkich danych", "Papieska  matematyka", "O rzeczach niemożliwych", "Matematyka na tropie zbrodni, fałszerstw i  manipulacji" przygotowane przez pracowników Wydziału Matematyki,  pozwoliły uczniom poznać, jak wszechstronne zastosowanie ma ta nauka w życiu codziennym. Pokazy "Wystrzałowa fizyka" przeprowadzone przez Pracownię Dydaktyki Fizyki   przybliżyły zasadę zachowania pędu i energii. Uczestnicy poznali tu też krótką historię pocisku i rakiety oraz na własnej skórze mogli odczuć ich energię.

- Ci, którzy wzięli udział, nie żałowali. Wszyscy wróciliśmy do domu zadowoleni, z większym bagażem doświadczeń - podsumowali wyjazd uczniowie ZSP nr 1.