Rząd RP wprowadza stan zagrożenia epidemicznego

13 marca 2020, 20:18

Rząd RP wprowadza stan zagrożenia epidemicznego

Dziś wejdzie w życie rozporządzenie na mocy, którego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, a dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne - to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - mówił podczas dzisiejszej konferencji premier RP Mateusz Morawiecki. - W obliczu światowej epidemii (...) jesteśmy zobowiązani do (...) wykonania wszystkich możliwych kroków, żeby bezpieczeństwo Polaków, zdrowotne i pod wszelkimi możliwymi względami było utrzymane.

Tym samym od soboty, 14 marca:

• działalność galerii handlowych zostanie ograniczona. Pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie;
  • zawieszona będzie działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn;
  • możliwe będzie zamawianie jedzenia na wynos;
  • nie mogą odbywać się zgromadzenia powyżej 50 osób;
  • utrzymane zostają czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju;
  • wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian;
  • wszystkie sklepy, banki i punkty usługowe pozostają otwarte.

Z kolei od niedzieli, 15 marca będzie obowiązywać:

• zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców;
  • kwarantanna domowa dla wjeżdżających na terytorium RP;
  • zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych (granice zostaną otwarte dla przepływu towarów).

- Organizujemy sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych - mówił dzisiaj prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. - Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych - dodał.

W województwie śląskim dwa szpitale - w Tychach i Raciborzu - zostaną przekształcone na zakaźne.

Aktualne informacje na temat sytuacji w naszym kraju można znaleźć na https://www.gov.pl/web/koronawirus