Co z umowami na wywóz odpadów?

3 kwietnia 2013, 15:14

Od 1 lipca 2013 roku w Jaworznie, podobnie jak i na terenie całego kraju, zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Według zmienionych przepisów za śmieci - bez wyjątku - płacić będzie każdy mieszkaniec. W ustawie nie ma jednak zapisu, który pozwala na automatyczne rozwiązanie umów w całym kraju ze wszystkimi dotychczasowymi operatorami.

Za odbiór odpadów komunalnych przedsiębiorcy, instytucje oraz mieszkańcy domów będą rozliczać się bezpośrednio z gminą, a nie jak do tej pory z firmą, z którą mieli podpisaną umowę. Dla mieszkańców bloków nic się nie zmieni - opłatę będą nadal wnosili do wspólnoty lub spółdzielni, a ta będzie przekazywać ją do gminy.

W nowej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie ma jednak zapisu, który pozwala na automatyczne rozwiązanie umów z dotychczasowymi operatorami. W związku z tym ze strony mieszkańców pojawia się coraz więcej pytań, kiedy i jak należy wypowiadać umowy na odbiór odpadów?

Poniżej załączamy stanowiska operatorów świadczących usługi odbioru odpadów na terenie Jaworzna - Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. oraz Remondis Sp. z o.o. Mieszkańcy, którzy mają obecnie podpisane umowy z innymi przedsiębiorstwami powinni skontaktować się z nimi w celu ustalenia warunków wypowiedzenia umowy.