Jaworznicki Budżet Obywatelski - czekamy na opinie

5 kwietnia 2013, 14:45

Dobiegają końca prace związane z przygotowaniem Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego na 2014 r. Zasady i tryb naboru pomysłów przedstawiono już radnym. Po zakończeniu konsultacji wśród mieszkańców projekt uchwały w tej sprawie zostanie skierowany na kwietniową sesję Rady Miejskiej.

- Obecnie skupiamy się nad wypracowaniem nowego podejścia do budżetu miasta, w którym o części wydatków będą współdecydować mieszkańcy - tłumaczy prezydent Jaworzna Paweł Silbert. - To naprawdę ważne, aby wspólnie i przy udziale jak największej liczby jaworznian wpływać na otaczającą nas rzeczywistość.

Budżet obywatelski to część budżetu miasta przeznaczona do finansowania zadań publicznych pochodzących z wniosków mieszkańców. W ramach takiego budżetu możliwa będzie realizacja zadań własnych gminy, o które zawnioskują, a następnie wybiorą w drodze głosowania sami mieszkańcy.

- Z zadowoleniem obserwuję, że coraz większa liczba jaworznian aktywnie i chętnie zabiera głos w ważnych kwestiach dotyczących naszego miasta, dlatego decyzje o jego rozwoju chcę szerzej konsultować z mieszkańcami - dodaje prezydent Silbert.

Jak mówi Dawid Serafin, pomysłodawca inicjatywy: Świetnie, że idea budżetu obywatelskiego padła w naszym mieście na podatny grunt. Warto zauważyć, że budżet obywatelski to okazja do tego, aby mieszkańcy jeszcze aktywniej włączyli się w sprawy lokalne. Szczególnie, że taki budżet daje mieszkańcom realny wpływ na zmianę najbliższego otoczenia. Ma też kilka dodatkowych zalet: kształci społeczeństwo obywatelskie, uczy odpowiedzialności za podejmowane decyzje, a także buduje zaufanie na linii między lokalną władzą a mieszkańcami.

Wśród jaworznian rozkolportowano ulotkę, w której zawarte są główne założenia budżetu i sposób naboru pomysłów w ramach budżetu obywatelskiego. Pełna dokumentacja w tej sprawie znajduje się także w zakładce poświęconej Jaworznickiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Zachęcamy mieszkańców do zabrania głosu w sprawie przygotowanego projektu i zgłaszania swoich opinii na jego temat.

Wszelkie uwagi przyjmowane są pod adresem jbo@um.jaworzno.pl. Swoją opinie można także napisać na dolnej części ulotki, odciąć ją i wrzuć do urny w punkcie informacyjnym głównego budynku Urzędu Miejskiego w Jaworznie przy ul. Grunwaldzkiej 33.

Z zasadami jakie przygotowano na potrzeby projektu oraz z jego dokumentacją można się zapoznać w zakładce - Jaworznicki Budżet Obywatelski.

Powiedz nam co sądzisz o przygotowanych założeniach

Czekamy na Twoją opinię do 8 kwietnia!

Napisz do nas na adres: jbo@um.jaworzno.pl.