Kolejna faza JBO

10 kwietnia 2013, 09:08

Po okresie, w którym mieszkańcy mogli składać swoje uwagi do zaproponowanych zasad Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego, przyszedł czas na prace nad ostatecznym kształtem projektu uchwały w tej sprawie. Po przyjęciu dokumentu przez radnych rozpoczną się spotkania w dzielnicach, a następnie przyjmowanie wniosków dotyczących inwestycji w ramach JBO.

Przypomnijmy, że inicjatywa powstania w Jaworznie budżetu obywatelskiego została zgłoszona podczas jednej z sesji Rady Miejskiej przez mieszkańca naszego miasta - Dawida Serafina. Poparł ją prezydent Paweł Silbert oraz radni. Wiemy już, że pomysł budżetu obywatelskiego w Jaworznie podoba się też samym mieszkańcom.

Jaworznianie otrzymali wstępną wersję budżetu obywatelskiego do zaopiniowania.
- Chcieliśmy zebrać opinie mieszkańców na temat przygotowanych zasad, które będą umieszczone w uchwale Rady Miejskiej. Mimo to już teraz wiele osób przychodziło do nas z gotowymi pomysłami na inwestycje - tłumaczy Sekretarz Miasta Ewa Sidełko-Paleczny. - Pojawiały się jednak także głosy, które pomogą nam w doprecyzowaniu niektórych zapisów uchwały w sprawie Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego, a także takie, które warto będzie rozważyć przy przyszłości, chodziło o nie zawężanie możliwości wpływu obywateli do niewielkich obszarów miasta.

Ostateczny kształt uchwały, w którym znajdą się wnioski radnych oraz uwagi mieszkańców, najprawdopodobniej już na kwietniowej sesji Rady Miejskiej będzie poddany pod głosowanie. Niezwłocznie po przyjęciu uchwały przez radnych, rozpocznie się kolejny element projektu JBO - spotkania z mieszkańcami poszczególnych "obszarów konsultacyjnych".

- Podczas spotkań będziemy rozmawiać o problemach danego obszaru konsultacyjnego oraz wyjaśniać wszystkie zasady naboru i sporządzania wniosków z pomysłami inicjatyw  - wyjaśnia Sekretarz Miasta - Wytłumaczymy także sposób weryfikacji złożonych pomysłów oraz zasady głosowania na wybrane inwestycje.

Procedura naboru wniosków oraz pełny harmonogram spotkań w dzielnicach będą dostępne w zakładce Jaworznicki Budżet Obywatelski. Tam też znajdują się proponowane zasady JBO oraz pełna dokumentacja projektu.