Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Rozległa pomoc Miasta Jaworzna dla osób dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa

26 października 2020, 14:16

Druga fala epidemii i rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem wymaga wyjątkowych działań. Przypominamy, że Miasto Jaworzno przygotowało rozbudowany pakiet pomocowy dla mieszkańców, zwłaszcza dla osób najbardziej dotkniętych obostrzeniami spowodowanymi stanem epidemicznym.

  • Pomoc dla osób przebywających na kwarantannie

Szczególne procedury pomocy są wdrożone dla osób objętych kwarantanną. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest w stałym kontakcie z wszystkimi osobami i rodzinami w kwarantannie, zgłoszonymi przez sanepid. MOPS uruchomił dyżur informacyjny (działający również w weekendy) pod numerem:

32 61-81-840 w godzinach od 7:30–19:00

lub pod adresem e-mail: mops@mops.jaworzno.pl

Prosimy o kontakt w celu określenia zakresu pomocy.

  • Pomoc rzeczowa

MOPS dostarcza ciepły posiłek, produkty żywnościowe, lekarstwa osobom, które nie są w stanie sobie ich zapewnić własnym staraniem lub przy pomocy rodziny czy sąsiadów. Ośrodek w sposób ciągły świadczy usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, którym rodzina nie może takiej pomocy zapewnić. Opiekunki m.in. zaopatrują te osoby w żywność, realizują recepty, pomagają w załatwianiu spraw urzędowych, wykonują czynności higieniczne, podają leki, karmią, dostarczają ciepłe posiłki z Jadłodajni Miejskiej. Wnioski o taką pomoc są realizowane na bieżąco.

  • Pomoc psychologiczna

Wszyscy mieszkańcy naszego miasta mogą korzystać z pomocy psychologów i pedagogów Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jaworznie. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, pomoc świadczona jest przez telefon, mail i program Skype (po uprzednim telefonicznym umówieniu się z pracownikiem OIK).

Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 7:00–19:00, a w piątek 7:00–15:00. Osoby zmagające się z uzależnieniem od narkotyków mają zapewniony kontakt telefoniczny z terapeutą uzależnień w poniedziałki i wtorki w godzinach 14:00–19:00. Telefony do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jaworznie:

32 618 19 77, 666 832 571, terapeuta uzależnień 732 043 218.

Jeśli jesteś osobą, która podlega kwarantannie, doświadczasz silnego stresu w związku z sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, odczuwasz niepokój bądź lęk, nie potrafisz poradzić sobie z sytuacją przymusowej izolacji, skontaktuj się z pracownikami Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jaworznie, którzy udzielą Ci profesjonalnej pomocy.

  • Ja.Wolontariusz - Drużyna Jaworznickiego Wolontariatu

Pracownicy socjalni oraz wolontariusze – wyposażeni w identyfikatory wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – dostarczają potrzebującym zakupy, paczki żywnościowe, niezbędne leki i pomagają w załatwianiu spraw urzędowych. Informacje dotyczące możliwości uzyskania pomocy udzielane są pod nrem 32 61 81 840 lub adresem e-mail: mops@mops.jaworzno.pl

MOPS poszukuje dorosłych osób, które chcą zostać wolontariuszami i pomagać seniorom, osobom samotnym i z niepełnosprawnościami, które z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego potrzebują wsparcia, m.in. poprzez zakup i dostarczenie żywności, środków czystości i leków. Zgłaszać można się codziennie (również w weekendy) pod numerem infolinii: 32 61-81-840 w godzinach od 7:30 do 19:00 lub poprzez e-mail: mops@mops.jaworzno.pl. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, akcja wolontaryjna koordynowana jest przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Można również uzupełnić formularz na stronie Ministerstwa - trafi on do właściwej miejscowo instytucji.

  • Pamiętajmy o seniorach, samotnych i osobach z niepełnosprawnościami

Pamiętajmy, że niezależnie od wsparcia udzielanego przez Miasto Jaworzno, wszyscy możemy pomagać osobom w swoim otoczeniu: seniorom, samotnym, osobom z niepełnosprawnościami. Każdy z nas może wspierać w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki czy pomoc w załatwieniu drobnych spraw. Zadbajmy, by seniorzy czy osoby samotne nie czuły się teraz pozostawione bez pomocy.

 

 

Designed by Freepik