Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Ochrona chomika europejskiego

27 października 2020, 12:44

Ochrona chomika europejskiego

Ochrona chomika europejskiego

W ubiegłym tygodniu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca ochrony chomika europejskiego - "27th Meeting of the International Hamster Workgroup Jaworzno 2020", organizowana przez Miasto Jaworzno oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra.

To międzynarodowe (odbywające się co roku w innym kraju) spotkanie naukowców oraz osób zajmujących się ochroną chomika europejskiego po raz pierwszy ze względu na stan epidemii odbywało się inaczej niż zwykle. Niestety naukowcy nie mogli przyjechać do Jaworzna. W konferencji online uczestniczyło 73 naukowców z łącznie 13 krajów i 3 kontynentów, którzy w dniach 23-25 października wymieniali się doświadczeniami w zakresie ochrony tego niezwykle sympatycznego gatunku. Dzień Polski, odbywał się w Jaworznie i w ramach tej części wydarzenia odsłonięto na rynku pamiątkową figurkę chomika. To kolejna postać chomika, którą jaworznianie mogą spotkać w miejskiej przestrzeni. Pierwszy chomik znajduje się na byczyńskim rynku (zdjęcia poniżej).

***

Chomik europejski jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymagającym ochrony czynnej. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w opublikowanej w czerwcu 2020 roku aktualizacji czerwonej listy gatunków zagrożonych, zalicza go do kategorii gatunków krytycznie zagrożonych wyginięciem (CR) a Komitet Konwencji Berneńskiej uznaje za fundamentalny element dziedzictwa przyrodniczego Europy, dla którego wymagane jest podjęcie pilnych działań mających na celu jego ochronę przed wyginięciem.

Obrazek
Obrazek