120 Jaworów na 120-lecie miasta

27 stycznia 2021, 12:42

120 Jaworów na 120-lecie miasta

Jawor - to zwycięska nazwa miejskiego banknotu okolicznościowego o nominale 120, który będzie łączyć historię, współczesność, tradycję, a jednocześnie wpisze się w obchody 120-lecia nadania praw miejskich Jaworznu. Na ogłoszony w ubiegłym roku konkurs wpłynęło 67 prac. 22 stycznia Jury Konkursu oceniło nadesłane propozycje i wyłoniło laureatów. Docelowy wygląd banknotu poznamy podczas wrześniowych obchodów 120-lecia miasta.

- Celem konkursu było przygotowanie różnych projektów symbolu graficznego, rysunku okolicznościowego, które będą elementami projektowanego banknotu. Mieszkańcy mogli zaproponować też jego nazwę - wyjaśnia inicjatorka konkursu Marta Figura, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Jaworznie. - Między innymi, takimi inicjatywami chcemy budować tożsamość jaworznian oraz podkreślić wyjątkowość tego roku, w którym obchodzimy 120-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu - dodaje.

Konkurs zorganizowano w dwóch kategoriach:

• Kategoria A - nazwa banknotu,
  • Kategoria B - symbol w formie graficznej,

w trzech grupach wiekowych:

• uczniowie szkół podstawowych,
  • uczniowie szkół średnich,
  • dorośli mieszkańcy.

W miniony piątek, 22 stycznia br. Jury w składzie:

• Przemysław Dudzik - dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna,
  • dr Sławomir Śląski - grafik, Muzeum Miasta Jaworzna,
  • Jacek Maliszczak - prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie,
  • Marta Figura - pomysłodawczyni Konkursu, dyrektor ZSO w Jaworznie,
  • prof. Adam Pociecha - ASP Katowice - Wydział Grafiki,
  • Ewa Sidełko-Paleczny - Sekretarz Miasta, Urząd Miejski Jaworzno,
  • Leszek Gancarczyk - kierownik Referatu Promocji - Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego Jaworzno,
  • Roman Jońca - kierownik Referatu Kultury i Sportu - Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego Jaworzno,

dokonało oceny prac i wyboru laureatów konkursu:

KATEGORIA A  - nazwa banknotu

• I miejsce - "JAWOR" - autorzy: Bartosz Czubiliński (SP7), Kornel Krasiński (CKZiU), Kamil Chacuś (CKZiU), Jakub Nocoń (SP2)
  • II miejsce - "TOPOREK" - autor: Olaf Obarski (SP7)

Wyróżnienia:

• "DRWALNIAKI" - autor: Tomasz Ziaja (SP2)
  • "GALMAN" - autor: Katarzyna Olas (SP3)

KATEGORIA B -  symbol graficzny banknotu

Grupa wiekowa - uczniowie szkół podstawowych:

• I miejsce - Lena Stęplowska (SP2)
  • Wyróżnienia - Agnieszka Chudy (SP7), Zofia Jastrzemska (SP7), Olaf Obarski (SP7), Martyna Gajos (SP7).

Grupa wiekowa - uczniowie szkół średnich:

• I miejsce - Maja Szczawińska (CKZiU)
  • Wyróżnienia - Emilia Gregorczyk (CKZiU), Natalia Młynarz (CKZiU), Emilia Dzióba (CKZiU), Kamil Chacuś (CKZiU).

Grupa wiekowa dorośli mieszkańcy:

***

Prace konkursowe można było nadsyłać w terminie od 2 listopada do 11 grudnia 2020 r. Konkurs miał charakter otwarty i skierowany był do mieszkańców Miasta Jaworzna.

Organizatorami konkursu są: Urząd Miejski w Jaworznie, Muzeum Miasta Jaworzna oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie, które jest pomysłodawcą. Patronat nad wydarzeniem objął Paweł Silbert - Prezydent Miasta Jaworzna.

***

Poniżej prezentujemy zwycięskie prace:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek