Nowy miejski żłobek

16 lutego 2021, 12:30

Nowy miejski żłobek

Od stycznia 2021 r. oficjalnie rozpoczęła działalność filia Miejskiego Żłobka w Jaworznie, w istniejącym Przedszkolu Miejskim nr 26. Dzięki nowej lokalizacji placówki przy ul. Towarowej, remont przeszły pomieszczenia zarówno filii żłobka jak i przedszkola. We wtorek, 16 lutego br. placówkę odwiedzili Prezydent Miasta Paweł Silbert z Zastępcą Moniką Bryl.

Nowy żłobek powstał na parterze w budynku istniejącego Przedszkola Miejskiego nr 26. Opiekę w nim znalazło 70 dzieci do lat 3. Żłobek składa się z czterech sal zabaw oraz sali do odpoczynku. Dla potrzeb żłobka zostały zaaranżowane m.in.: szatnia, wózkownia, gabinet intendentki i pielęgniarki, pomieszczenia biurowe i gospodarcze, toalety oraz kuchnia mleczna. Nowo powstały żłobek dla 70 dzieci, to filia pierwszego żłobka miejskiego zlokalizowanego w budynku przy ul. 3 Maja. Łącznie placówka (w dwóch budynkach) opiekuje się 100 dziećmi.

- By dostosować budynek do potrzeb żłobka, konieczne było przeprowadzenie remontu, w ramach którego układ istniejącego przedszkola został zmieniony tak, by nie zmniejszyła się liczba oddziałów przedszkolnych. W przedszkolu zostało wydzielonych pięć oddziałów na łączną liczbę 104 dzieci. Żłobek i przedszkole działają całkowicie niezależnie. Każda placówka jest zlokalizowana na oddzielnych kondygnacjach, z osobnym wejściem, administracją, zapleczem sanitarnym, węzłem żywieniowym oraz salami dla dzieci. Inwestycja kosztowała ponad 3,1 mln zł - mówi Monika Bryl, Zastępca Prezydenta Miasta.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: VIII. Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy dla działania: 8.1. Wspieranie rozwoju warunków do godzenia życia zawodowego i prywatnego dla poddziałania: 8.1.3. Zapewnienie dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat.

- Bardzo się cieszę, że w ramach Żłobka Miejskiego w Jaworznie powstała jego filia, gdzie przyjęto kolejnych 70 dzieci. Filia powstała w ramach projektu "Dobry start - utworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 w jaworznickim żłobku". Łącznie pod naszą opieką jest 100 maluszków, dla których codziennie staramy się zmieniać na lepsze - podkreśla Elżbieta Orzechowska-Filipczyk, Dyrektor Żłobka Miejskiego.

***

W mieście działa już żłobek miejski przy ul. 3 Maja 16, który również otrzymał dofinansowanie z programu "Maluch +". Opiekę w nim znalazło 30 dzieci z Jaworzna. Ponadto po konsultacjach z młodymi rodzicami, w 2018 roku prezydent Paweł Silbert zdecydował o dopłatach do niepublicznych żłobków i klubików dziecięcych. Kwota wsparcia została ustalona na poziomie 300 zł dla każdego dziecka. Od początku funkcjonowania programu, miasto przeznaczyło na ten cel już ponad 1,8 mln złotych. Nowa forma wsparcia rodzin spowodowała, że w mieście uruchomiono nowe, prywatne punkty opieki nad dziećmi. Zarówno miejski żłobek na Podwalu, jak i na Podłężu oraz dopłaty do niepublicznych miejsc opieki nad maluchami zyskują finansowanie w nowym budżecie na 2021 rok.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek