Prezydent za inicjatywą obywatelską

2 maja 2013, 16:58

Obok trwającej w mieście akcji zbierania podpisów potrzebnych do złożenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w sprawie JBO, przewodniczący klubów PO oraz WdJ złożyli do Prezydenta Miasta, Pawła Silberta wnioski o powołanie zespołu, by na nowo zająć się budżetem obywatelskim.

W imieniu klubu PO radny Bańkowski poprosił prezydenta o pilne powołanie zespołu, który miałby zaopiniować zasady utworzenia i przeprowadzenia w Jaworznie budżetu partycypacyjnego. Zgodnie z sugestią przewodniczącego RM w skład zespołu mieliby wchodzić przedstawiciele: Urzędu Miejskiego, wszystkich klubów radnych oraz radni niezależni, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy miasta.

Wobec faktu rozpoczęcia przez Dawida Serafina akcji zbierania podpisów w ramach inicjatywy uchwałodawczej, prezydent zasugerował radnym odstąpienie od chęci tworzenia nowego projektu.

- Inicjatywa obywatelska zweryfikuje wolę mieszkańców w tym zakresie i z pewnością przyczyni się do lepszego poznania przez jaworznian wypracowanych zasad jaworznickiego budżetu obywatelskiego - uważa prezydent Silbert. - Próba angażowana mnie w inny - być może niweczący sens wypracowanego dotychczas - projekt budżetu jest niestosowna - podkreśla.

Prezydenta Miasta poinformował radnych, że nie będzie przeszkadzał w inicjatywie stworzenia na nowo zasad budżetu obywatelskiego przez PO, WdJ i SdJ. Jednocześnie nie zamierza organizować pracy nowego zespołu i w nim uczestniczyć, gdyż zarekomendował wcześniej projekt uchwały wprowadzającej budżet obywatelski, wypracowany przez zespół pracowników urzędu oraz samego inicjatora - Dawida Serafina.

- Regulamin budżetu przedstawiłem radnym oraz dodatkowo zdecydowałem się - co nie jest powszechną praktyką - zapoznać mieszkańców z jego zasadami – tłumaczy prezydent Silbert. - Po uzyskaniu wstępnej akceptacji skierowałem wniosek o umieszczenie projektu uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego w porządku kwietniowej sesji. Zaznaczam, iż radni biorący udział w spotkaniu 4 kwietnia oraz wszystkie komisje Rady Miejskiej akceptowały dotychczasowy projekt i jego załączniki.

- Zachęcam kluby radnych PO, WdJ i SdJ do wsparcia projektu Pana Dawida Serafina i nie odbierania mu autorstwa tej inicjatywy – dodaje Paweł Silbert.