Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Z kart historii Szczakowej

19 marca 2021, 12:41

Grono Pedagogiczne SP 10 w Szczakowej - 1976 r.

Grono Pedagogiczne SP 10 w Szczakowej - 1976 r.

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna rusza z kolejnym projektem "Z kart historii Szczakowej". Codziennie na profilu na portalu społecznościowym towarzystwa publikowane są materiały, które udaje się pozyskać od mieszkańców dzielnicy.

- Wszystko zaczęło się od publikacji zdjęcia z gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej nr 10. Odzew był natychmiastowy. Każdego dnia otrzymuję wiadomość ze zdjęciami, jestem bardzo wdzięczny wszystkim za tak duży odzew. Wszystkie materiały są archiwizowanie i w przyszłości mogą posłużyć do publikacji II tomu o Szczakowej. Udało nam się również pozyskać materiały z kronik szkolnych, dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Pana Rafała Sobóla. Zdjęcia przychodzą z całego świata - mówi Marcin Miliński pomysłodawca projektu.

Zapraszamy do śledzenia strony i przesyłania zdjęć.

Link do fb: https://www.facebook.com/TowarzystwoPrzyjaciolMiastaJaworzna

Szczakowa na starej pocztówce i fotografii

W 2017 roku przy wsparciu m.in. Gminy i Muzeum Miasta Jaworzna powstał album "Szczakowa na starej pocztówce i fotografii". Album zawiera cenne i unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum oraz przekazane przez mieszkańców Szczakowej. Pierwsi zawodowi fotografowie i prywatni posiadacze aparatów fotograficznych przybyli do Szczakowej wraz z rozwojem kolei i przemysłu. Czuli potrzebę uwiecznienia efektów swej pracy. Zanim zaczęły powstawać doskonałe fotografie obiektów przemysłowych i ich wnętrz, pojawiły się pierwsze pocztówki z ich wizerunkami. Oparte na zdjęciach, a powielane dzięki wykorzystaniu różnych technik graficznych, pozwalały przybyszom niewielkim kosztem przekazywać udokumentowane informacje w rodzinne strony. Z czasem niektórzy z przybyszów (H. Senn, A. Doute, J. Ryś) uwieczniać zaczęli na fotografiach także zastane, miejscowe budownictwo drewniane, pejzaże i spotkania plenerowe. Najstarsze zdjęcia Szczakowej i okolic  pochodzą z przełomu XIX i XX w.

Więcej fotografii i pocztówek pochodzi z lat I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego i okupacji niemieckiej. Jednak najwięcej fotografii zaczęło powstawać po II wojnie światowej, co było efektem rozpowszechnienia sprzętu fotograficznego. Oprócz fotografii, album zawiera trzy teksty związane z historią miejscowości.

- Kilkaset zdjęć opublikowanych w albumie nadal nie odzwierciedla w pełni bogactwa dokonań ludności zamieszkałej na stałe bądź tylko czasowo w Szczakowej w czasach liczonych od wynalezienia aparatu fotograficznego, dlatego prosimy mieszkańców Szczakowej o podzielenie się z Muzeum zasobem rodzinnych albumów fotograficznych - mówił przy okazji wydania albumu Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.