Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dzień Otwartych Drzwi dla dzieci z wadami wzroku

7 maja 2013, 09:00

fot. © Sergiy Gudak - fotolia.com

fot. © Sergiy Gudak - fotolia.com

Już w najbliższą sobotę, 11 maja, osoby zainteresowane ofertą edukacyjną przeznaczoną dla dzieci oraz młodzieży z wadami wzroku, mogą wziąć udział w dniu otwartym, na który zaprasza Szkoła Podstawowa i Gimnazjum dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce Zdrój.

Dzień Otwartych Drzwi rozpocznie się o godzinie 10:00 od zwiedzania ośrodka. Następnie wszyscy odwiedzający szkołę będą mieli możliwość skorzystania z konsultacji ze specjalistami z następujących dziedzin: psychologia, terapia widzenia, tyflopedagogika, fizjoterapia, logopedia, orientacja w terenie.

Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej: www.rabka.laski.edu.pl

***      

Szkoła Podstawowa Specjalna im. Św. Tereski od Dzieciątka Jezus w Rabce - Zdroju jest prowadzona przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, jako filia Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Róży Czackiej w Laskach k./Warszawy.

W szkole przebywa rocznie ok. 40 uczniów pochodzących z terenu całej Polski. Razem z klasą wstępną, placówka dysponuje szkołą podstawową i gimnazjum dla dzieci niewidomych i słabowidzących z upośledzeniem umysłowym. Do klasy wstępnej przyjmowane są także dzieci w wieku przedszkolnym w celu wcześniejszej rewalidacji i przygotowania dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego.

W oddziale przedszkolnym zajęcia dostosowane są do możliwości dzieci i skierowane na rozwój aktywności i sprawności. W nauczaniu zintegrowanym dzieci powoli oswajają się z nauką, uczą się czytać i pisać. Klasy wyposażone są w materiały rozwojowe wykorzystywane w pedagogice Marii Montessori, materiały do ćwiczeń praktycznych, rozwijających samodzielność w zakresie samoobsługi, materiały sensoryczne, rozwijające zmysły, oraz materiały przygotowujące do myślenia abstrakcyjnego.

Wiele środków dydaktycznych dostosowanych jest do możliwości i potrzeb uczniów. Dzieci pracują na materiale obrazkowym, dzięki wykorzystaniu niewielkich czasem możliwości wzrokowych, oraz na okazach naturalnych, bezpośrednich obserwacjach wielu rzeczy i zjawisk w trakcie licznych wycieczkach i zabaw.

W nauce czytania i pisania stosuje się dwie techniki: uczniowie niewidomi pracują systemem Braille'a, natomiast dzieci słabowidzące poznają czarny druk. Dzieci korzystają również z tradycyjnych pomocy dydaktycznych. Uczniowie przebywający w naszej szkole mają bardzo zróżnicowane możliwości i potrzeby. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, a zaburzone lub opóźnione funkcje usprawniać lub kompensować, niezbędne jest indywidualne podejście. Dzieci z zaburzeniami mowy uczą się posługiwać komunikatorami mowy.

Celem działalności placówki jest: edukacja, wychowanie i rewalidacja dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością. Pedagodzy starają się o możliwie najlepsze przygotowanie swoich wychowanków do życia w społeczeństwie.

Szkoła realizuje również program dla dzieci widzących z lekkim upośledzeniem umysłowym. Program ten jest modyfikowany przez nauczycieli tyflopedagogów. Dostosowanie takie obejmuje zakres treści edukacyjnych, dobór technik i metod pracy w zależności od rodzaju i stopnia dysfunkcji. Uczniowie aktywnie uczestniczą w życiu szkoły i środowiska lokalnego poprzez udział w spotkaniach integracyjnych, spartakiadach, konkursach, wycieczkach, rajdach itp.