Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zaśmiecanie muraw kserotermicznych

12 maja 2021, 11:13

Murawa kserotermiczna z kłosownicą pierzastą na Górze Bielana

Murawa kserotermiczna z kłosownicą pierzastą na Górze Bielana

Murawy kserotermiczne, to niezwykle bogate w gatunki, ciepłolubne zbiorowiska roślin porastające przede wszystkim nagrzane słońcem wzgórza dolomitowe lub wapienne. To najbardziej kolorowe i pachnące tereny cenne przyrodniczo, gdzie wśród licznych gatunków kwitnących kwiatów od wiosny do jesieni słychać brzęczenie pszczół. Są to siedliska półnaturalne, które wymagają niewielkiej ingerencji człowieka poprzez ograniczony wypas owiec lub ograniczone koszenie zabezpieczające przed wkraczaniem gatunków drzewiastych. To też niestety coraz rzadziej występujące w Polsce siedliska, które niszczone są przez intensywne rolnictwo, wkraczanie gatunków drzewiastych lub zajmowanie przez zabudowę mieszkaniową. Murawy kserotermiczne należą do siedlisk chronionych w ramach dyrektywy siedliskowej Unii Europejskiej. W Jaworznie chronimy 6 takich muraw na: Górze Wielkanoc, Górze Bielana, w Długoszynie, dwie powierzchnie na Sadowej Górze oraz niewielki teren w rejonie Grodziska.

Murawy ciepłolubne na Górze Bielana - to fragment terenu w szczytowej części wzgórza o wdzięcznej nazwie Góra Bielana, o wysokości prawie 305 m. jest to podzielony na dwa fragment obszar o istotnych walorach przyrodniczych w skali Jaworzna. Ze względu na obecność licznych gatunków kserotermicznych jest on jednym z lokalnych centrów bioróżnorodności. Stwierdzono tu łącznie 158 gatunków roślin naczyniowych. Najcenniejszym zbiorowiskiem roślinnym jest tu murawa kserotermiczna reprezentująca zespół kłosownicy pierzastej Adonido-Brachypodietum. Jej duży płat zajmuje większość północno-wschodniej i środkowej części wzniesienia. Cechuje go dominacja kłosownicy pierzastej Brachypodium pinnatum oraz udział licznych gatunków kserotermicznych jak: driakiew żółtawa, dzwonek skupiony, fiołek kosmaty, głowienka wielkokwiatowa, gorysz pagórkowy, goździk kartuzek, koniczyna pagórkowa, marzanka pagórkowa, pajęcznica gałęzista, pięciornik piaskowy, pięciornik siedmiolistkowy, przelot pospolity i wilżyna ciernista. Najcenniejszymi gatunkami rosnącymi w tej murawie są: goryczuszka Wettsteina, dziewięćsił bezłodygowy i rutewka pojedyncza.

Niestety ostatnio teren ten stał się miejscem gdzie ktoś pozbywa się odpadów zielonych - głownie gałęzi, niszcząc w ten sposób cenne siedlisko. Sprawa została zgłoszona na Policję, jednak nie ustalono sprawcy. Odpady tam zgromadzone usuwano już dwukrotnie jednak w dalszym ciągu problem istnieje. W tym roku wjazd na teren murawy zostanie zabezpieczony ogrodzeniem. Przypominamy, że składowanie tam jakichkolwiek odpadów jest zabronione.