Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Przeciwdziałanie dzikom w mieście - utworzenie leśnych nęcisk

11 sierpnia 2021, 07:10

Przeciwdziałanie dzikom w mieście - utworzenie nęcisk - fot. Fotolia.com

Przeciwdziałanie dzikom w mieście - utworzenie nęcisk - fot. Fotolia.com

Większości z nas dzik kojarzy się głównie z obecnością na terenach leśnych. Niestety, w Jaworznie, podobnie jak w licznych innych polskich miastach, zwierzęta te można spotkać na terenie osiedli mieszkaniowych. Głównym powodem, dla którego pojawiają się one w takich miejscach, jest łatwy dostęp do pożywienia, m.in. odpadków spożywczych. Dlatego ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, miasto podjęło współpracę z Kołem Łowieckim "Słonka", które wybuduje nęciska poza terenem zabudowanym w sześciu lokalizacjach, w których odnotowywane są najliczniejsze zgłoszenia od mieszkańców.

Po ostatnim interwencyjnym odstrzale redukcyjnym dzików (na zgłoszenia mieszkańców), które miało miejsce w styczniu 2021 r. na terenie Osiedla Stałego (i związanymi następnie z tym faktem wieloma protestami mieszkańców i różnych organizacji), Prezydent Miasta podjął decyzję o wstrzymaniu odstrzału redukcyjnego dzików przez zewnętrzne firmy na terenach osiedli mieszkaniowych. Tym samym reagowanie na zgłoszenia o pojawiających się dzikach polegało na ich przeganianiu poza tereny zabudowane przez służby miejskie (Straż Miejska, Policja, Jednostki OSP). Działania te łagodziły jednak sytuację na bardzo krótki okres, ponieważ przepędzone dziki po prostu wracały w swoje ulubione miejsca pod blokami mieszkalnymi.

Aktualnie Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaworznie otrzymuje od mieszkańców kilka zgłoszeń dziennie o zagrożeniu ze strony dzików przebywających na osiedlach mieszkaniowych. Szacuje się, że na chwilę obecną mamy takich dzików około 70 sztuk.

W związku z powyższym Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności podjął współpracę z Kołem Łowieckim "Słonka", którego granice obwodu łowieckiego graniczą z rejonami przebywania dzików na największych osiedlach mieszkaniowych z terenu Jaworzna. Efektem wielu spotkań roboczych - zainicjowanych przez Monikę Bryl, ówczesnego Zastępcę Prezydenta Miasta - jest wypracowanie sposobów działania w celu eliminacji dzików i podpisanie w dniu 27 lipca 2021 r. umowy pomiędzy stronami.

Przedmiotem umowy jest budowa nęcisk, poza terenem zabudowanym, w granicach działalności Koła Łowieckiego "Słonka", w sześciu lokalizacjach, w których odnotowywane są najliczniejsze zgłoszenia od mieszkańców. Dziki będą nęcone w te miejsca poprzez systematyczne dokarmianie kukurydzą zakupioną ze środków przekazanych przez Gminę. Nęciska sanitarne będą odpowiednio oznaczone i monitorowane przez myśliwych z koła łowieckiego.

Przedmiotem umowy jest również zredukowanie liczebności dzików o 50 sztuk, poprzez odstrzał sanitarny dokonywany w rejonie zbudowanych nęcisk. Gmina zaangażuje służby mundurowe do izolacji terenu i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, by umożliwić myśliwym bezpieczny odstrzał. Czas trwania umowy pomiędzy Gminą Miasta Jaworzna a Kołem Łowieckim "Słonka" obowiązuje do 30 listopada 2021 r.

Pamiętajmy, że jeśli ktoś znajdzie się w bezpośrednim zasięgu działań, musi bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez myśliwych oraz służby mundurowe zabezpieczające miejsce akcji.

***

Jak chronić się przed dzikiem?

- Warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć nieproszonych wizyt dzików pod naszymi domami - wyjaśnia Bartosz Nowak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności. - Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno dokarmiać zwierząt, a przebywając w lasach, powinno się zachować ciszę. Nie należy także spuszczać psów ze smyczy w kompleksach leśnych, bo te szczekając i atakując dzikie zwierzęta, mogą je sprowokować do agresywnych zachowań, np. w obronie swojego potomstwa.

Trzeba sobie także zdać sprawę, że same dziki nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, pod warunkiem, że zachowane zostaną podstawowe środki ostrożności. W przypadku spotkania dzika powinno się pozostawić zwierzę w spokoju, obserwować go jedynie z oddali, nie wykonywać w jego kierunku gwałtownych ruchów i nie próbować przepędzać. Wtedy zwierzę nie będzie dla nas niebezpieczne. Tylko w sytuacji zagrożenia, wystraszone zwierzę, a zwłaszcza locha z młodymi lub ranny osobnik, może zaatakować człowieka.

Jeśli ktoś z mieszkańców zauważy dziki bardzo blisko zabudowań, może informować o tym fakcie służby zajmujące się bezpieczeństwem na terenie miasta, tj. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejską lub Policję.

Telefony alarmowe:

  • Policja - 997, (32) 6183 255
  • Straż Miejska - 986, (32) 6181 618
  • PCZK - (32) 6181 890

Jak unikać spotkania z dzikiem?

  • Należy bezwzględnie utrzymywać czystość i porządek na terenach swoich nieruchomości (nieskoszone grunty, w tym nieużytki i łąki, stanowią schronienie dla zwierzyny dziko żyjącej, która może stwarzać zagrożenie i wyrządzać szkody materialne).
  • W żadnym wypadku nie należy wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nie przeznaczonych (w tym na łąki i nieużytki), gdyż mogą one przyciągać dziko żyjącą zwierzynę, poszukującą łatwej zdobyczy.

Jak reagować?

  • W razie nieprzewidzianego kontaktu z dzikami w otwartym terenie, w żadnym wypadku nie wolno się do nich zbliżać, np. by je pogłaskać lub karmić!! Należy zachowywać się na tyle głośno, aby zwierzę mogło nas wcześnie zauważyć (dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany).
  • W celu przepłoszenia dzika, należy klaskać lub wykonywać szybkie ruchy rękami w miejscu. W żadnym wypadku dzika nie wolno gonić!
  • W przypadku spotkania z dzikiem w terenie zamkniętym, nie należy zwierzęcia łapać, napuszczać na niego psa ani zapędzać do miejsc, z których nie ma drogi ucieczki (sprowokowany lub bez możliwości ucieczki dzik na pewno zaatakuje!).
  • W przypadku bliskiego spotkania z dzikiem, który wygląda na rannego lub przejawia agresję, w żadnym wypadku nie wolno się do niego zbliżać! Należy zachowywać się spokojnie i cicho.