Remontowa jesień

3 września 2021, 08:00

ul. Rzemieślnicza - fot. MZDiM Jaworzno

W trakcie sierpniowej sesji Rady Miasta radni dokonali ostatnich przesunięć środków finansowych, które pozwalają na realizację jeszcze w bieżącym roku szeregu zadań. Część z tych środków przeznaczonych zostanie na prace remontowe. W połączeniu z oszczędnościami z przeprowadzonych już postępowań, Miejski Zarząd Dróg i Mostów będzie mógł przeprowadzić jeszcze kolejne, dodatkowe prace drogowe. Zakres planowanych robót wynika nie tylko z oceny infrastruktury ze strony samego zarządcy dróg, ale także z uwag zgłaszanych przez Mieszkańców i Radnych.

Zaplanowane na jesień prace realizowane będą zarówno w ramach programu Czas na Gruntówki, Czas na Chodniki, ale również w zakresie rewitalizacji przestrzeni osiedlowych (kompleksowe prace związane z wykonaniem nawierzchni jezdni, chodników, bądź miejsc postojowych). Wykonane będzie nowe oświetlenie uliczne oraz dokumentacja projektowa do późniejszej realizacji.

Konsekwentnie, także w tym roku, kontynuujemy program Czas na Gruntówki, w ramach którego, od samego początku jego trwania, czyli od 2013 roku udało się wyasfaltować ok. 100 kilometrów (ponad 200 odcinków) dróg gruntowych. Czas Na Gruntówki wróci, m.in. do Jelenia-Łęgu, głównie z uwagi na zakończenie tam prac przez jaworznickie Wodociągi.

W ramach programu Wchodzimy w Osiedla zrealizowany został szereg rewitalizacji, które znacząco poprawiły osiedlową infrastrukturę drogowo - chodnikową. Także na jesień zaplanowanych zostało kilka zadań, związanych z wykonaniem nowych nawierzchni jezdni i chodników, m. in. na Osiedlu Stałym, czy Łubowcu. Równolegle szereg nawierzchni drogowych i infrastruktury okołodrogowej odtwarzany jest na nowo po pracach realizowanych przez Wodociągi Jaworzno w Dąbrowie Narodowej.

Warto wspomnieć, że wśród zaplanowanych działań jest również kilka prac w ramach zadania rozpoczętego w roku 2015, związanego ze zwiększaniem bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg - a w szczególności pieszych - polegającego na doświetlaniu przejść dla pieszych.

Ważnym zadaniem jest wykonanie oświetlenia na nieoświetlonym do tej pory odcinku ul. Sulińskiego - od okolic osiedla Sobieski Górka w kierunku Jelenia. Prace te znacząco wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

Poniżej przestawiamy szczegółową listę zaplanowanych jeszcze na ten rok prac remontowych, które zrealizowane zostaną jesienią. O szczegółach dotyczących poszczególnych zadań - w tym terminach realizacji czy utrudnieniach związanych z prowadzonymi pracami - Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie będzie informować na bieżąco.

Równocześnie MZDiM zwraca uwagę, iż z przyczyn niezależnych (pogoda, napięte terminy, wyniki poszczególnych postępowań) oraz z faktu, że część zadań będzie realizowana przez podmioty zewnętrzne, a część przez sam MZDiM, instytucja nie jest w stanie obecnie podać konkretnych dat rozpoczęcia prac. Możliwe są także korekty w zestawie planowanych robót.

Bieżące informacje są dostępne na www.mzdim.jaworzno.pl/remontowa-jesien/