Jubileusz Jeziorczanek i Koła Gospodyń Wiejskich w Jeziorkach

3 września 2021, 07:05

Jubileusz Jeziorczanek i Koła Gospodyń Wiejskich w Jeziorkach

W czwartek, 2 września 2021 r. w Klubie "Kasztan" obchodzono jubileusz 50 - lecia Zespołu Śpiewaczego "Jeziorczanki" i 60 - lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Jeziorkach. Kolejnych lat działalności i dużo zdrowia,życzyła w imieniu Prezydenta Miasta Pawła Silberta - Ewa Sidełko - Paleczny Sekretarz Miasta.

Życzenia jubilatkom i jubilatowi, złożyli również m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek, przedstawiciele miejskich instytucji kulturalnych, kół rolniczych oraz kół gosdpodyń wiejskich i zespołów śpiewaczych z terenu miasta.

***

Koło gospodyń wiejskich w Jeziorkach założyły w 1960 roku Władysława Kotaś i Otylia Odrzywolska. Zespół Jeziorczanki powstał 10 lat później, a swój pierwszy występ miał na Tarce podczas byczyńskich dożynek. Najpierw przewodniczącą grupy była pani Otylia.

Panie z Zespołu Śpiewaczego Jeziorczanki  pojawiają się zarówno na parafialnych dożynkach, festynach, uroczystościach patriotycznych, jak również na imprezach miejskich. Starają się przybliżać tradycję młodemu pokoleniu.

W pierwszych latach działalność zespołu mocno wspierała Stefania Balon, której pasją był jaworznicki folklor. Obecnie w grupie jest sześć pań. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje Janusz Sołtysek, instruktor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Kierownikiem muzycznym grupy jest od wielu lat.

Zespół ma swoją siedzibę w klubie MCKiS Kasztan w Jeziorkach. Jeziorczanki posiadają bogaty repertuar wzbogacany o nowe utwory. To np. piosenki “Haniś moja, Haniś” czy “Siwy koń”. Zespół uczestniczył dotąd w wielu imprezach, konkursach i przeglądach folklorystycznych, m.in. w Olkuszu, Katowicach, Chorzowie, Mikołowie, Wygiełzowie oraz w Mysłowicach. Ponadto panie prezentują się na konkursach i w przeglądach miejskich, często biorą udział w jaworznickich oraz parafialnych dożynkach, występują podczas festynów i jarmarków. Zespół może pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Wśród najważniejszych jest „Order Serca Matki Wsi”, przyznany Jeziorczankom w 2011 r. przez Krajowy Związek Rolników i Organizacji Rolniczych w Warszawie.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek