Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Święto plonów za nami

13 września 2021, 09:29

Święto plonów za nami

Święto plonów za nami

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem - u progu jesieni - uroczyście obchodzone jest święto plonów. Także i w tym roku w naszym mieście zakończenie zbioru płodów ziemi z dożynkowym ceremoniałem. Jaworznickie święto plonów odbyły się w niedzielę, 12 września na jaworznickim Rynku.

Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali przez jaworznicki Rynek, gdzie odbył się okolicznościowy program, na który złożyły się: obrzędy dożynkowe, występy zespołów śpiewaczych, prezentacje ludowej twórczości artystycznej, wystawa płodów rolnych, a także degustacja chleba.

Podczas ceremoniału dożynkowego Prezydent Paweł Silbert podziękował za trud i pracę jaworznickim rolnikom oraz hodowcom, pszczelarzom, działkowcom, zespołom śpiewaczym, gospodyniom i myśliwym - wszystkim, którzy przyrodę kochają i dbają o otaczające nas środowisko.

Za zaangażowanie i krzewienie tradycji podziękowali również Dariusz Starzycki Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Ewa Malik i Waldemar Andzel Posłowie na Sejm RP, Tadeusz Kaczmarek Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie i radni oraz mieszkańcy Jaworzna, którzy licznie zebrali się na jaworznickim rynku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek