Przygotowania do Wszystkich Świętych

29 października 2021, 08:32

Przygotowania do Wszystkich Świętych fot. MZNK Jaworzno

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz ułatwić mieszkańcom dotarcie do cmentarzy, miasto - jak co roku - podejmuje szereg działań  przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Oprócz udogodnień w organizacji ruchu autobusów i bezpłatnej komunikacji miejskiej, wiele pracy przed 1 listopada ma także Miejski Zarząd Dróg i Mostów oraz Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

Komunikacja miejska

Przypominamy, że miasto zadbało o kwestię ułatwienia mieszkańcom dojazdu na cmentarze. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Zmiany na okres od soboty 30 października do wtorku 2 listopada wprowadziło zmiany w kursowaniu autobusów. Wprowadzono okolicznościowe linie 380, 381 i 382, które zawiozą mieszkańców pod cmentarze. Ponadto zarządzeniem Prezydenta Miasta, komunikacja miejska w dniu 1 listopada jest bezpłatna.

Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej w okresie świątecznym dostępny jest https://www.pkm.jaworzno.pl/www/2021/10/zmiany-w-organizacji-komunikacji-miejskiej-w-okresie-wszystkich-swietych-3/

Działania Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych

Na cmentarzach komunalnych trwają ostatnie prace porządkowe przed Świętem Zmarłych. Na cmentarzu komunalnym w Szczakowej utwardzany jest wjazd dla samochodów odbierających odpady od strony ulicy Jaworowej. Prace zakończą się do końca tygodnia. Wcześniej zostały przeprowadzone prace remontowe przy kaplicy cmentarnej. Natomiast na cmentarzu komunalnym Wilkoszyn poddano renowacji część ogrodzenia stanowiącego główne wejście cmentarza.

Parking na Wilkoszynie

Parking przed budynkiem administracyjnym na cmentarzu Wilkoszyn będzie dostępny przez cały weekend od 30 października do 1 listopada br.

Gabloty na znicze

Niepotrzebnych zniczy nie trzeba wyrzucać. Jeśli znicz nadaje się jeszcze do użycia, a nie jest nam już potrzebny, możemy go zostawić w gablotach znajdujących się na cmentarzach komunalnych. W Szczakowej obok kaplicy cmentarnej, na Wilkoszynie przy głównym wejściu. Znicze z gablot po wyczyszczeniu i włożeniu wkładu nadają się do ponownego użycia.

Odnowa opłaty cmentarnej za groby

Warto w nadchodzącym czasie uregulować ewentualne zaległości w opłatach za groby bliskich pochowanych na cmentarzach komunalnych. Można to zrobić w okresie poprzedzającym 1 listopada, kiedy zwykle mieszkańcy przychodzą na cmentarz, aby posprzątać miejsca pochówku rodziny i zapalić znicz.

Dział Gospodarki Cmentarzami ma siedzibę w budynku administracyjnym na Cmentarzu Komunalnym Wilkoszyn przy ul. Wilkoszyn 102 i czynny jest w godzinach pracy MZNK w Jaworznie. Telefon: 32 745 10 57.

Prace Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów

Przed 1 listopada, MZDiM kładzie nacisk na czystość i bezpieczeństwo w rejonie cmentarzy, m.in. poprzez zamiatanie i oczyszczanie okolic jaworznickich nekropolii czy pielęgnację zieleni.

Ponadto, biorąc pod uwagę wzmożony ruch samochodowy i pieszy w trakcie weekendu, jednostka stara się zadbać o to, by wszystkim ułatwić bezpieczne i komfortowe dotarcie do cmentarzy. W związku z tym zmieniona zostanie organizacja ruchu na ul. Paderewskiego - 31 października i 1 listopada ruch będzie odbywał się w jednym kierunku - od ul. Broniewskiego do ul. Grunwaldzkiej.

Policja przestrzega

Przełom października i listopada to czas wytężonej pracy policjantów. Od 29 października do 2 listopada na terenie całego kraju będą prowadzone działania. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników dróg, tak aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i odwiedzić groby swoich bliskich. Już dziś informujemy o planowanych zmianach w organizacji ruchu drogowego na terenie Jaworzna.

Jaworznicka policja apeluje do kierowców o ściągnięcie nogi z gazu i bezpieczną, zgodną z przepisami jazdę. - Przypominamy pieszym, odwiedzającym groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Pamiętajmy o obowiązku używania elementów odblaskowych po zmroku. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Wszystkich użytkowników ruchu drogowego prosimy o stosowanie się do poleceń policjantów pełniących służbę w rejonach cmentarzy - czytamy na stronie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.