Każde dziecko zasługuje na DOM

22 maja 2013, 13:27

fot. © yanlev - Fotolia.com

Smutne statystyki potwierdzają, że wciąż nie brakuje dzieci pozbawionych możliwości wychowywania się pod opieką swoich biologicznych rodziców. Obecnie w Jaworznie są 103 rodziny zastępcze, w których przebywa 119 dzieci. Jeżeli uważasz, że jesteś osobą gotową stworzyć nowy dom potrzebującym dzieciom i chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzicielstwa zastępczego, zgłoś się do Działu Pieczy Zastępczej MOPS w Jaworznie, przy ul. Inwalidów Wojennych 14, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

- Rodzina zastępcza to taka rodzina, która zapewnia opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej - tłumaczy Joanna Kaszuba, kierownik Działu Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Istnieje kilka typów rodzin zastępczych: spokrewniona, niezawodowa oraz zawodowa. Rodziną zastępczą może być każdy, kto daje gwarancję należytej opieki nad dzieckiem, nie jest ograniczony ani pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie jest ograniczony w zdolności do czynności prawnych, sytuacja zdrowotna pozwala mu na opiekę nad dzieckiem, zapewnia dziecku odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe.

Niestety wciąż wiele dzieci oczekuje na możliwość wychowywania się w rodzinie. W związku z tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie pilnie poszukuje osób, którym nie jest obojętny los tych dzieci i które będą chciały dać im poczucie bezpieczeństwa, stworzyć stabilny dom, stając się dla nich rodziną zastępczą.

- Warto podkreślić, że rodzicielstwo zastępcze może być nie tylko misją czy powołaniem, ale także sposobem na życie oraz drogą zawodową, gdyż rodziny zastępcze zawodowe, poza świadczeniami pieniężnymi otrzymywanymi na pokrycie kosztów utrzymania umieszczonego w niej dziecka, otrzymują także za swoją pracę wynagrodzenie - dodaje Joanna Kaszuba.

Kandydaci na rodziców zastępczych mogą zgłosić swoją gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej w Dziale Pieczy Zastępczej MOPS w Jaworznie lub złożyć wniosek do Sądu Rejonowego (wydział rodzinny) o ustanowienie ich rodziną zastępczą dla konkretnego dziecka. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie udziela rodzinie zastępczej wsparcia w rozwiązywaniu zgłaszanych przez tę rodzinę problemów. Wypłaca także comiesięczne świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania umieszczonego w niej dziecka.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Pieczy Zastępczej MOPS w Jaworznie, który mieści się przy ul. Inwalidów Wojennych 14, II piętro (obok Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej), w pokojach nr 15, 20, 21, 22,  od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00 oraz pod numerami telefonów: (32) 618-18-55, 618-18-56, 618-17-85.