Za wandali płacimy wszyscy!

24 maja 2013, 11:01

Wybite szyby, zamalowane bohomazami ściany klatek schodowych, uszkodzone wspólne ubikacje - dewastacje i zniszczenia, które w budynkach komunalnych powodują bezmyślni wandale oraz złodzieje wydają się być drobnymi usterkami, których naprawa kosztuje niewiele. Nic bardziej mylnego.

Każdy z nas chce mieszkać w schludnym i miłym dla oka budynku. Mieć zawsze działające oświetlenie na klatce schodowej, szczelne okna i domykające się drzwi wejściowe do bloku. Dlatego każdy z nas powinien dbać o wspólne mienie. W mieście funkcjonuje program Tarcza skierowany przeciwko drobnej i uciążliwej przestępczości, między innymi kradzieżom i aktom wandalizmu.

Policja prowadzi także program pod nazwą "Nie reagujesz – akceptujesz", w którym namawia obywateli do zgłaszania nawet najdrobniejszych przestępstw i wykroczeń. Nie bójmy się zawiadomić Policję lub Straż Miejską, gdy widzimy, że klatka schodowa naszego budynku jest demolowana lub ktoś maluje graffiti na elewacji.

Gdy dodamy łączne koszty remontów, które są konieczne po bezmyślnych działaniach wandali, wyjdzie, że każdy z mieszkańców Jaworzna musi wydać niemałą kwotę na usuwanie skutków dewastacji. A przecież pieniądze te mogłyby być przeznaczone na inne, ważniejsze cele - między innymi na remonty pustostanów, wymianę okien, czy budowę nowego placu zabaw dla najmłodszych.

- Pamiętać trzeba o tym, że za zniszczenia i dewastacje faktycznie zapłacą wszyscy jaworznianie – podkreśla Piotr Jamróz, rzecznik Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. - MZNK finansowane jest przecież z budżetu miasta, w skład którego wchodzą m.in. opłacane przez mieszkańców podatki.

***

Poniżej prezentujemy zestawienie szkód spowodowanych dewastacjami i kradzieżami w budynkach oraz na placach zabaw należących do Gminy Jaworzno. Zestawienie zawiera szkody odnotowane od stycznia bieżącego roku oraz szacowany koszt napraw: