Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

"Ślad węglowy" Jaworzna powiększa się

24 maja 2013, 07:57

Jaworzno jest uczestnikiem projektu Dobry Klimat dla Powiatów, którego celem jest włączenie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz służące lepszej adaptacji do zmian klimatu. W ramach przedsięwzięcia opracowany został raport oceny śladu węglowego miasta Jaworzna dla lat 2005 i 2010.

Ślad węglowy to całkowita emisja gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez dane miasto. Obejmuje on emisje sześciu gazów cieplarnianych wymienionych w Protokole z Kioto: dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4), podtlenku azotu (N2O) oraz gazów fluorowanych: fluorowęglowodorów (HFC), perfluorowęglowodorów (PFC) oraz sześciofluorku siarki (SF6). Miarą śladu węglowego jest wielkość emisji gazów cieplarnianych (CO2eq) na jedną osobę rocznie.

Przygotowany raport zawiera obliczenia śladu węglowego dla lat 2005 i 2010, wykonane w następujących sektorach: przemysł, energetyka, gospodarka mieszkaniowa, transport, gospodarka odpadami komunalnymi oraz procesy oczyszczania ścieków komunalnych, a także rolnictwo i użytkowanie gruntów. Raport zawiera również proponowane działania w celu zmniejszenia wielkości śladu węglowego.

Z dokumentu wynika, że całkowita emisja gazów cieplarnianych Jaworzna wzrosła w badanym okresie o 18,5%. W przeliczeniu na jednego mieszkańca emisja całkowita w roku 2010 wzrosła w stosunku do roku 2005 o ponad 20% i była 7–8 razy wyższa niż średnia krajowa. Wynika to z funkcjonowania na terenie Jaworzno dwóch elektrowni. Bez ich działania emisja całkowita na jednego mieszkańca zmniejszyła się o 1,3%, ale i tak pozostawała o 28–30% wyższa niż średnia krajowa.

Największy wzrost odnotowano w  transporcie - emisja wzrosła w nim o prawie 27%. Wyraźny wzrost (o ponad 18%) nastąpił również w przemyśle oraz energetyce i gospodarce mieszkaniowej. Podobnie wzrosła emisja z sektora gospodarki odpadami i oczyszczania ścieków. O 16% poprawił się natomiast bilans pochłaniania i emisji, co było wynikiem zmian w użytkowaniu terenów.

Szczegółowy raport dostępny jest na stronie www.chronmyklimat.pl.

***

Projekt „Dobry Klimat dla Powiatów”, realizowany jest przez Instytut na rzecz Ekorozwoju przy wsparciu Związku Powiatów Polskich i organizacji Community Energy Plus z Wielkiej Brytanii.

O szczegółach projektu można przeczytać na stronie www.chronmyklimat.pl.