Trwa budowa estakady w Byczynie

25 lutego 2022, 08:40

Trwa budowa estakady w Byczynie

Trwa realizacja największego i najbardziej wyczekiwanego projektu inwestycyjnego w Jaworznie w ostatnich latach. Według zapisów umowy, przebudowa DK 79 w Jaworznie - Byczynie, wykonywana przez firmę PW BANIMEX Sp. z o.o., ma potrwać do końca 2023 roku. Środki na realizację inwestycji pochodzą z dotacji celowej budżetu państwa i środków własnych samorządu. Koszt realizacji inwestycji to ponad 35,5 mln zł.

- Dzięki budowie nowego śladu drogi krajowej oraz estakady jako koniecznego elementu dla całego układu komunikacyjnego miasta, a przede wszystkim dla mieszkańców Byczyny, dzielnica ta zupełnie się zmieni. Po wielu latach konsekwentnej pracy i starań oraz pozyskaniu środków zewnętrznych, aktualnie projekt jest realizowany - mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert. - Wykonawca kontynuował prace budowlane przez cały okres zimowy, w związku z tym widoczne są już są elementy konstrukcyjne tego obiektu inżynierskiego. Wykonano fundamenty pod 5 z 6 podpór estakady oraz słupy podpierające ustój nośny. Obiekt podparty będzie w sześciu punktach, z których cztery zlokalizowane są po zachodniej stronie ul. Gwardzistów. Trwają również roboty ziemne dla przebiegu nowego śladu DK79.

Przebudowane zostało uzbrojenie podziemne, które na skutek zmiany przebiegu drogi tego wymagało.

- Zgodnie z harmonogramem robót do końca roku 2022 będzie możliwy częściowy odbiór inwestycji i puszczenie ruchu nowym śladem DK79. Po tym zabiegu wykonawca przystąpi do robót związanych z przebudową starego śladu ul. Krakowskiej - mówi Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Aktualnie trwają prace projektowe dla części zadania związanej z przebudową dotychczasowego śladu ul. Krakowskiej, w tym skrzyżowania w centrum Byczyny. Realizowane jest ono w formule "zaprojektuj i buduj". W ramach wspomnianych prac projektowych założono m.in budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Abstorskich i Gwardzistów oraz wykonanie nowych chodników i ciągów pieszo-rowerowych. W centrum Byczyny powstaną również nowe miejsca parkingowe.

Szczegóły inwestycji dostępne są na https://www.um.jaworzno.pl/pl/aktualnosci/6683/przebudowa_dk79_w_byczynie_staje_sie_faktem.html

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek