Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Odsłonięto tablicę upamiętniającą organizację antykomunistyczną Wolność-Niepodległość

7 marca 2022, 14:24

Odsłonięto tablicę upamiętniającą organizację antykomunistyczną Wolność-Niepodległość

Odsłonięto tablicę upamiętniającą organizację antykomunistyczną Wolność-Niepodległość

W poniedziałek, 7 marca 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jaworznie, z inicjatywy katowickiego biura Instytutu Pamięci Narodowej, odsłonięto tablicę poświęconą członkom młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Wolność-Niepodległość działającej w latach 1949-1950.

W uroczystości udział wzięli m.in. Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Andrzej Sznajder, Komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie mł. insp. Piotr Uwijała, ks. prałat Eugeniusz Cebulski, Rodziny zmarłych członków organizacji Wolność-Niepodległość oraz Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie Patrycja Pietraszczyk wraz z uczniami.

Założycielem organizacji antykomunistycznej Wolność-Niepodległość  był Tadeusz Gorgol (1931-1990) ps. "Lis", a członkami kilkunastu uczniów ówczesnego liceum mieszącego się w baraku przy ul. Żwirki i Wigury (dzisiejszy budynek Liceum przy ul. Licealnej jest siedzibą szkoły od końca 1960 r.). Ideą, która przyświecała młodym ludziom, był sprzeciw wobec komunistycznemu zniewoleniu Polski. Organizacja została rozpracowana przez UB, a młodych ludzi skazano na kary wieloletniego więzienia.

W organizacji działali: Tadeusz Gorgol, Flawiusz Grabski, Antoni Kaszowski, Zdzisław Krupa, Franciszek Ryś, Adam Szymczak, Stanisław Wójcicki i inni. W wyniku rozpracowania przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa za swoje dążenia do wolnej Polski zostali poddani represjom i szykanom ze strony władz PRL, a niektórzy skazani na wieloletnie wyroki więzienia.

Upamiętniająca tablica została odsłonięta z inicjatywy katowickiego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Jaworznie. Podczas spotkania przedstawiciele IPN przekazali wydawnictwa Instytutu do wykorzystania dla uczniów do szkolnej biblioteki.

 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek