Nowa taryfa MPWiK

3 czerwca 2013, 14:03

fot. © photocreo - Fotolia.com

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, na podstawie ustawy "o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków", podjęło decyzję o wprowadzeniu na terenie miasta nowej taryfy. Ustalone stawki, przewidujące jedynie wzrost kosztów odprowadzania ścieków – ceny wody zostaną bez zmian, obowiązywać będą przez okres jednego roku - od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2014 r.

- Z przygotowanej kalkulacji wynika, iż cena wody nie ulegnie zmianie i zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie  5,39 zł brutto za metr sześcienny dostarczanej wody. Jeśli chodzi natomiast o ścieki to byliśmy zmuszeni zaproponować cenę nieco wyższą - 8,73 zł za metr sześcienny. Opłaty stałe pozostają bez zmian – tłumaczy rzecznik MPWiK Sławomir Grucel.

Zmiana taryfy wynika z kalkulacji kosztów, czyli prostego rachunku ekonomicznego oraz z podejmowanych i planowanych działań inwestycyjnych. Z każdych 76 gr netto (o tyle zmieni się cena 1 m sześć. ścieków), aż 43 gr Spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje i remonty, czyli na kontynuację rozbudowy kanalizacji w Jaworznie. Pozostałą część m.in. na materiały i energię oraz podatki i opłaty.

- Przedstawiona propozycja ceny ścieków jest najmniejszą z możliwych podwyżek. Wynika ona wprost z prowadzonych działań inwestycyjnych oraz ze wzrostu kosztów - amortyzacji, podatków i opłat - wyjaśnia Sławomir Grucel. - Od kilku lat realizujemy duże inwestycje wod-kan na terenie miasta, a w samym 2013 r. na modernizację infrastruktury przeznaczymy ok. 10 mln zł.

W okresie ostatnich 3 lat wodociągi zmodernizowały 45 km sieci wod-kan, za ponad 40 mln zł, natomiast w najbliższych 5 latach firma planuje zrealizować inwestycje o wartości 200 mln zł. Będą one dotyczyć m.in. budowy 100 kilometrów kanalizacji sanitarnej oraz drugiej fazy projektu, która obejmuje modernizację oczyszczalni ścieków w Jeleniu oraz budowę kanalizacji sanitarnej dla 2 tysięcy mieszkańców w osiedlu Bory i Warpie