Industriada 2013

5 czerwca 2013, 10:13

Chcesz dotknąć, poczuć i zobaczyć przemysłowe dziedzictwo województwa śląskiego? Tylko w czasie INDUSTRIADY możesz jednego dnia wsiąść w kolejkę wąskotorową, zobaczyć jak wydobywano węgiel, pieczono chleb, drukowano prasę, warzono piwo, przesyłano wodę do kranów... Mało? Przygotuj się na specjalne konkursy, koncerty, happeningi, wystawy, warsztaty, wydarzenia adresowane dla dorosłych i dla dzieci. W sobotę, 8 czerwca wybierz INDUSTRIADĘ - Święto Szlaku Zabytków Techniki - poznawaj, eksperymentuj, zwiedzaj, słuchaj, oglądaj, i... baw się dobrze.

Do wyboru prawie 300 atrakcji ulokowanych w ponad 40 obiektach - od Cieszyna, przez Górny Śląsk i Zagłębie aż do Częstochowy.

- Szlak Zabytków Techniki oraz INDUSTRIADA to wyjątkowe zjawiska w tej części Europy - podkreśla Aleksandra Gajewska, wicemarszałek województwa śląskiego. - Prezentują nie tylko przemysłowe dziedzictwo całego regionu, ale również jego wartości niematerialne. Doceniają to turyści - w ubiegłym roku obiekty Szlaku Zabytków Techniki odwiedziło ponad 580 tys. osób.

W ubiegłorocznej INDUSTRIADZIE wzięło udział ponad 62.000 osób. Jak będzie 8 czerwca? W programie tegorocznej edycji znajdziemy szereg wydarzeń, które zachęcą zwiedzających do zainteresowania się kulturą przemysłową województwa śląskiego. Wiele z nich ucieszy także najmłodszych uczestników wydarzenia.

- W tym roku organizujemy między innymi warsztaty tematyczne dla rodziców i dzieci. Najmłodsi będą mogli stworzyć swój własny film animowany - informuje Tomasz Stemplewski, dyrektor Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.

Zwiedzający będą mieli okazję skosztować specjalnie warzonego na tę okazję piwa "Nicolaus", a część dochodu ze sprzedaży napoju zostanie przeznaczona na renowację Szybu "Mikołaj" w Rudzie Śląskiej.

- Bezpłatny transport dla zwiedzających organizują wspólnie już po raz trzeci Metropolia "Silesia" i samorząd Województwa Śląskiego - mówi Dawid Kostempski, przewodniczący zarządu GZM. - Obejmuje on w tym roku 19 lokalizacji. Do dyspozycji pasażerów oddano 12 klimatyzowanych autokarów, wyposażonych w wewnętrzne systemy nagłaśniające oraz dwa busy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Wszystkie razem liczą prawie 700 miejsc. W każdym pojeździe będą  licencjonowani przewodnicy PTTK, na bieżąco informujący o atrakcjach INDUSTRIADY. Na Placu Sejmu Śląskiego, w dniu Święta Szlaku, działał będzie specjalny punkt informacyjny. Dodatkowo na każdym z 19 specjalnie utworzonych przystanków będzie można spotkać wolontariuszy informujących o INDUSTRIADZIE i bezpłatnym transporcie - dodaje Kostempski.

Autobusy Metropolii Silesia ruszą około godz. 13.00 i będą krążyć w przeciwnych kierunkach po dwóch pętlach do czasu zakończenia imprez w poszczególnych obiektach.

Szczegółowy program na www.industriada.pl