Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Rusza kampania antynarkotykowa

11 czerwca 2013, 11:40

Wpływ na zmianę postaw jaworznian wobec narkotyków i ograniczenie ich używania poprzez podniesienie świadomości ludzi na temat związanych z tym zagrożeń to główne cele ruszającej w mieście kampanii pn. "Narkotyki - nie igraj z życiem". Akcja rozpocznie się w środę - 12 czerwca - konferencją w Teatrze Sztuk.

Obserwowany od kilku lat ponowny wzrost używania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza marihuany i haszyszu oraz dopalaczy, wśród młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia, był głównym czynnikiem decydującym o rozpoczęciu w Jaworznie kampanii antynarkotykowej. Aby akcja przyniosła jak najlepsze rezultaty zdecydowano się ją prowadzić na czterech różnych płaszczyznach: informacyjnej, edukacyjnej, profilaktycznej i prawnej.

- Informacja jest pierwszym ważnym działaniem skierowanym do mieszkańców. Chcemy, by każdy wiedział, gdzie może zwrócić się po pomoc w sytuacjach dotyczących problemów
z używaniem substancji psychoaktywnych i znał placówki, które udzielają pomocy
- wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki. - Już niebawem informacje takie będzie można zobaczyć na każdym przystanku w mieście.

Z kolei edukacja to przekazywanie jaworznianom, zarówno dorosłym, jak i młodzieży, wiedzy o zagrożeniach związanych z używaniem narkotyków. W ramach tych działań prowadzone będą szkolenia dla nauczycieli, kuratorów, pracowników służb społecznych i rodziców w zakresie rozpoznawania pierwszych symptomów uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz możliwości interwencji. Prowadzone będą też spotkania i warsztaty wzmacniające kompetencje wychowawcze, wykłady oraz prelekcje. Duży projekt w tym zakresie realizować będzie Miejska Biblioteka Publiczna, która bardzo aktywnie włączyła się w działania kampanii. Będzie to projekt pod nazwą "Mój wybór - moje życie”, w którym młodzi ludzie będą mieli okazje do spotkań, dyskusji i wykładów z fachowcami z obszaru profilaktyki problemów społecznych, w tym uzależnień.

Kolejną płaszczyzną jest profilaktyka, która będzie realizowana w kilku obszarach, takich jak: promocja zdrowego stylu życia, wolnego od środków uzależniających oraz prowadzenie programu korekcyjnego pod nazwą "Fred goes net" dla młodych ludzi, pierwszy raz przyłapanych na posiadaniu narkotyków. Ważnym elementem będą także działania terapeutyczne, ukierunkowane na zmniejszanie rozmiaru szkód społecznych i zdrowotnych spowodowanych używaniem narkotyków, wobec osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych.

Ostatnim obszarem będzie wyciąganie konsekwencji prawnych związanych z nieprzestrzeganiem ustawy o zapobieganiu narkomanii. Tutaj ważnym partnerem kampanii będzie Policja i wymiar sprawiedliwości, których działania mogą przyczynić się do ograniczenia przestępczości narkotykowej.

- Nasza kampania będzie wspierana przez wiele lokalnych instytucji, m.in. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, placówki zajmujące się leczeniem osób uzależnionych, a także placówki kulturalne -  Bibliotekę Miejską i Teatr Sztuk. Będziemy się również starać, by przyłączyli się do nas przedstawiciele sektora prywatnego - tłumaczy prezydent Starzycki. - Mamy nadzieję, że poprzez szeroką kampanię dotrzemy do osób, które potrzebują pomocy, a wielu młodych ludzi zastanowi się zanim podejmie decyzję o wzięciu narkotyku.

Na inaugurację kampanii zaplanowano konferencję, która odbywać się będzie 12 czerwca, w Tatrze Sztuk od godziny  9.00. W planie spotkania znajdują się:

  • 9.00-9.05 - powitanie gości, przedstawienie planu konferencji
  • 9.05-9.15 - otwarcie konferencji przez Zastępcę Prezydenta Miasta Dariusz Starzyckiego
  • 9.15-10.00 - "Młodzież a narkotyki - współczesne zagrożenia związane z zażywaniem środków psychoaktywnych przez młodzież" - wykład pani Małgorzaty Kowalcze - psychologa klinicznego, certyfikowanego psychoterapeutę i superwizora polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, certyfikowanego Terapeutę Uzależnień, dyrektora Ośrodka Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu
  • 10.00-10.45 - "Od profilaktyki do leczenia" - wykład pana Krzysztofa Czekaja  - pedagoga, prezesa Stowarzyszenia "Szansa” i dyrektora zakładu lecznictwa odwykowego "Szansa” w Pławniowicach, certyfikowanego specjalistę terapii uzależnień
  • 10.45-11.00 - przerwa kawowa
  • 11.00-11.30 - Informacja o kampanii zapobiegania narkomanii w Jaworznie  - "Narkotyki  - nie igraj z życiem"
  • 11.30-12.00 - "Fred goes net" - informacja o rozpoczęciu realizacji programu profilaktyki selektywnej dla młodzieży sięgającej po środki psychoaktywne - prezentacja pani Joanny Dąbek i Natalii Prostak z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Jaworznie