Miasto systematycznie podejmuje działania mające na celu poprawę stanu technicznego dróg, jednak podczas prowadzonych przez inspektorów kontroli zaobserwowano niepokojące zjawiska. Z wielu nieruchomości wody opadowe z rur spustowych z budynków oraz z terenów działek odprowadzane są na jezdnię, co powoduje degradację nawierzchni jaworznickich dróg. Innym, rażącym przykładem bezmyślnego działania jest wypompowywanie wód z piwnic (które pojawiły się w nich w wyniku podnoszenia się wód gruntowych) bezpośrednio na drogę.
- Takie zjawiska dotyczą nie tylko ulic, które posiadają kanalizację deszczową, ale takie sytuacje występują również na modernizowanych drogach gruntowych - wyjaśnia Nikodem Motyka, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. - Założeniem przy wzmacnianiu nawierzchni dróg gruntowych nakładką z betonu asfaltowego jest powierzchniowe odwodnienie nawierzchni jezdni na pobocza, natomiast nadmiar wód, jakie pojawiają się w obrębie pasa drogowego, spowodowany wypompowywaniem wód z prywatnych posesji nie tylko powoduje zastoiska i zalewania niżej położonych parceli sąsiadów, ale również niszczenie nawierzchni nowowykonanych nakładek asfaltowych.
W okresach, kiedy występuje zwiększona ilość opadów deszczu, mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych narzekają na stan nawierzchni dróg - zwłaszcza gruntowych - wnosząc o ich natychmiastowa poprawę.
- W tym roku w mieście rozpoczęła się modernizacja dróg gruntowych, która pozwoli w znaczny sposób poprawić stan techniczny na ponad 50 ulicach. Nowa nawierzchnia pozwoli mieszkańcom w komfortowych warunkach dotrzeć do swoich posesji - mówi Nikodem Motyka. - Aby jednak nawierzchnia utrzymywała się w dobrym stanie przez wiele lat niedopuszczalne jest odprowadzanie wód opadowych przez właścicieli nieruchomości na teren pasa drogowego.
Przypomnijmy, że kwestia odprowadzania wód opadowych z terenu nieruchomości została uregulowana w przepisach, które wskazują, że działka, na której usytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej, za zgodą właściciela sieci. W przypadku braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej dopuszczone jest odprowadzenie wód opadowych na własny teren nieutwardzony do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych. Jednocześnie przepisy te zabraniają kierowania wód opadowych z własnej działki na teren nieruchomości sąsiedniej.
- Apelujemy o podjęcia stosownych działań, uniemożliwiających spływanie wód opadowych na działki pasa drogowego oraz do użytkowania obiektów budowlanych zgodnie z warunkami technicznymi, jakimi powinny odpowiadać - dodaje Nikodem Motyka.