ITD rozszerza kontrole

18 czerwca 2013, 13:00

Od początku roku, w ramach współpracy MZDiM i Inspekcji Transportu Drogowego, w mieście trwają kontrole pojazdów ciężarowych korzystających z sieci drogowej Jaworzna. W związku z bardzo dobrymi rezultatami dotychczasowych działań postanowiono rozszerzyć zakres pras prowadzonych przez funkcjonariuszy ITD.

- Do tej pory działania prowadzone były przede wszystkim w rejonie ul. Grunwaldzkiej i Szczakowskiej. Teraz do miejsc kontroli dołączył kolejny punkt - znajduję się on na Borach, w okolicach skrzyżowania ulic Krakowskiej i Czystej - wyjaśnia Nikodem Motyka z MZDiM.

Na terenie Jaworzna pojawiły się także lotne patrole ITD, które po zauważeniu "podejrzanego" pojazdu, pilotują go na specjalistyczną wagę, która dokładnie sprawdza naciski osi oraz masę całkowitą ciężarówek. Uruchomienie patroli lotnych pozwoli wyłapywać przeciążone samochody w różnych częściach miasta.

Prowadzone we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zapobieżenie niszczeniu przez tiry nawierzchni jaworznickich dróg.

***

Warto przypomnieć, że już kilka lat temu MZDiM wprowadził ograniczenia tonażu przy głównych jaworznickich drogach, tworząc jednocześnie swego rodzaju "korytarz" dla samochodów ciężkich. Dzięki temu chronione są te części miasta, w których ruch pojazdów o dużej masie mógłby być uciążliwy.

Obecnie ruch  tranzytowy w Jaworznie na relacji Katowice- Kraków powinien odbywać się trasą:  Obwodnica Dąbrowy Narodowej - ul. Wojska Polskiego -  ul. Martyniaków - ul. Chopina - Obwodnica Południowa - ul. Radwańskich (droga przez hałdę) - ul. Jana Pawła II (Trasa Śródmiejska) -  ul. Krakowska.