Prezydent otrzymał absolutorium

27 czerwca 2013, 10:11

Radni Rady Miejskiej przyjęli na dzisiejszej sesji sprawozdanie z wykonania budżetu za 2012 rok i udzielili Prezydentowi Miasta absolutorium.

Komisja Rewizyjna zbadała gospodarkę finansową miasta i przeanalizowała sprawozdanie finansowe, a następnie sformułowała wniosek o udzielenie absolutorium Prezydentowi Miasta, który pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

- Budżet 2012 był budżetem trudnym. Przyszło nam bowiem poruszać się w okresie nie najlepszej sytuacji makroekonomicznej, w dobie światowego kryzysu. Te wszystkie czynniki zewnętrzne miały wpływ również na nasze miasto - mówił podczas prezentacji sprawozdania Prezydent Miasta Paweł Silbert. - Patrząc jednak na budżet całościowo muszę przyznać, że jestem zadowolony z jego realizacji. Nie zrezygnowaliśmy z kursu obranego kilka lat temu, który zakłada znaczne nakłady na inwestycje.

Uchwalony budżet miasta Jaworzna na 2012 r. wynosił odpowiednio:

• po stronie dochodów – 366,5 mln zł
  • po stronie wydatków – 355,3 mln zł

Ubiegłoroczny budżet był budżetem nadwyżkowym. Wyższe o kwotę 11,2 mln zł dochody budżetowe niż wydatki stanowiły nadwyżkę budżetową, którą przeznaczono w całości na spłatę rat kredytów zaciągniętych w latach poprzednich. Rok 2012 był korzystnym w pozyskiwaniu dodatkowych dochodów. Między innymi miasto otrzymało z budżetu państwa z rezerwy subwencji ogólnej kwotę 5,3 mln zł na własne inwestycje drogowe. Ponadto zaplanowane dochody wykonano w 96,8 % założeń rocznych.

- To dobry wynik realizacji dochodów - mówił podczas sesji prezydent Paweł Silbert. - Szczególnie dobrze wykonano dochody własne gminy i powiatu.

Wykonanie założeń rocznych pozwoliło miastu terminowo realizować przyjęte zadania. Zaplanowane wydatki wykonano w 93,5 % założeń rocznych. Na zadania inwestycyjne wydatkowano środki budżetowe w kwocie 54 mln zł.  Wśród najważniejszych warto wymienić:

• budowa drogi współpracy regionalnej
  • MTDA -  przebudowa drogi krajowej
  • budowa dróg gminnych w Gospodarczej Bramie Śląska
  • inwestycje w zakresie informatyki
  • inwestycje w obiektach szkolnych
  • rewitalizacja śródmiejskiej przestrzeni "Rynek Od.Nowa"
  • budowa parku tematycznego Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej GEOsfera

- W mojej ocenie budżet wykonano prawidłowo i dlatego chcę podziękować podległym służbom za skuteczną realizację zadań i realizację budżetu miasta w roku 2012 - podsumował prezydent Silbert.