Street art w przestrzeni miasta

5 lipca 2013, 11:05

Już wkrótce trzy obiekty na terenie Jaworzna będą ozdobione różnymi formami graffiti oraz muralem. Pierwszy projekt autorstwa Mateusza Wolskiego jest już gotowy i można go podziwiać w przejściu podziemnym pomiędzy ulicami Piekarską i Ławczaną. MZDiM we współpracy z jaworznickimi artystami z Muzeum Miasta i Teatru Sztuk zagospodaruje w najbliższym czasie dwa kolejne obiekty - wiadukty przy ul. Mostowej i Kolejowej.

Po zakończeniu "historycznego" projektu realizowanego przez Mateusza Wolskiego, aktualnie grupa artystów o pseudonimach: Jacek W., Jarek K., Bliźniak, Rewoner, Wlk, Kareu, Szczena oraz Bium realizują drugie z zaplanowanych przedsięwzięć. Każdy z nich ma swoją wizję, która przelewana jest na blisko 70 metrową ścianę wiaduktu przy ul. Mostowej. W połowie lipca MZDiM planuje realizację trzeciego projektu. Dwa murale mają powstać na ścianach wiaduktu przy ul. Kolejowej.

Wszystkie projekty po ukończeniu zabezpieczane są systemami "antygraffiti". Powierzchnie potencjalnie narażone na akty wandalizmu zostaną pokryte odpowiednim preparatem, który tworzy powłokę zabezpieczającą. Z tak przygotowanej powierzchni inne, niepożądane graffiti usuwane jest przy użyciu myjki ciśnieniowej.