Festiwalowa komunikacja

18 lipca 2013, 10:29

Przed nami największa impreza kulturalna w mieście i jedna z największych w regionie. Już w piątek nad Sosiną rozpocznie się szósta edycja Festiwalu Energii! Podobnie jak w latach ubiegłych, aby ułatwić fanom dojazd na koncerty, miasto przygotowało specjalne linie autobusowe. Dla osób, które na Festiwal będą jednak wolały przyjechać własnym samochodem wyznaczono także parkingi w rejonie zalewu, trzeba się jednak liczyć ze zmianami w organizacji ruchu.

Miejscem Festiwalu Energii jest w tym roku, po dwóch latach przerwy, zalew Sosina. Mimo że leży on w dość odległym zakątku Jaworzna, dojazd do niego z centrum miasta nie powinien stanowić problemu. W śródmieściu zatrzymują się bowiem autobusy kursujące do miast ościennych (E, J, S, 319) oraz pomiędzy wszystkimi dzielnicami Jaworzna. Ponadto, oprócz autobusów linii regularnie obsługujących trasy w kierunku Pieczysk, w weekend uruchomiona zostanie dodatkowa linia FE-1, która będzie dowoziła pasażerów od Osiedla Stałego, przez Leopold i Centrum, nad samą Sosinę.

Trudniejsza sytuacja może być w przypadku powrotu z Festiwalu, ponieważ część koncertów skończy się już w godzinach nocnych. Mając to na uwadze, zgodnie z tradycją aby ułatwić fanom powrót z imprezy, miasto przygotowało także linie festiwalową FE-2, która zacznie kursować po 23.00 i będzie obsługiwała trasę: Zalew Sosina - Osiedle Gagarina - Góra Piasku - Niedzieliska - Leopold – Pechnik - Centrum - Warpie - Góra Piasku Kaliska - Zalew Sosina.

Szczegółowy rozkład festiwalowych autobusów oraz linii kursujących w rejon zalewu Sosina można znaleźć poniżej oraz na stronie www.pkm.jaworzno.pl.

Mimo że gorąco zachęcamy, by na Festiwal Energii wybrać się komunikacją miejską, to organizatorzy pomyśleli także o osobach, które na imprezę będą chciały dojechać samochodami. W okolicy Sosiny wyznaczono ponad 2000 miejsc parkingowych specjalnie na potrzeby festiwalu, jednak trzeba pamiętać, że nie będzie można wjechać na sam teren zalewu i imprezy. Dodatkowo na ulicy Bukowskiej zostanie wprowadzony całkowity – obustronny zakaz parkowania! Jego przestrzeganie jest gwarancją sprawnego funkcjonowania komunikacji miejskiej i poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Miejsca parkingowe, widoczne na dołączonej mapce poglądowej, zostały wyznaczone w następujących miejscach:

1. w północnej część Sosiny (dojazd od Bukowskiej),
  2. na parkingu i drodze dojazdowej do DB Schenker,
  3. na ul. Malczewskiego (która będzie jednokierunkowa od ul. Bukowskiej do skrzyżowania z ul. Chocimską),
  4. na drodze dojazdowej do Zakładów Dolomitowych,
  5. przy dawnej stacji paliw (ul. Kolejarzy),
  6. na ul. Kolejarzy (która będzie jednokierunkowa od ul. Bukowskiej do skrzyżowania z ul. Ariańską),
  7. na drogach bocznych od ul Jaworowej.