Wakacyjne remonty

23 lipca 2013, 08:25

Jak co roku jaworznickie szkoły, przedszkola oraz placówki oświatowe starają się wykorzystać okres przerwy wakacyjnej na wykonanie prac remontowych. Tego roku remonty i prace naprawcze odbywają się w ponad 20 placówkach oświatowych, a ich wartość przekracza 3,5 mln zł. Zakres prac obejmie m.in. remonty dachów, sal gimnastycznych, sanitariatów oraz wymiany instalacji elektrycznych.

- Najwięcej środków przeznaczonych zostanie na prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 9 - wyjaśnia Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta. - Inwestycja ta będzie kosztowała ponad 800 tys. zł., z czego  650 tys. zł pochodzi ze środków zewnętrznych. Remont obejmie wymianę stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, ocieplenie ścian i dachu, zmodernizowana także zostanie kotłownia, gdzie wymieniona zostanie instalacja centralnego ogrzewania.

Kolejnym dużym remontem jest przebudowa kotłowni węglowej na opalaną ekogroszkiem, wymiana wewnętrznej instalacji c.o. oraz termomodernizacja budynku Przedszkola Miejskiego nr 18. Całkowity koszt tej inwestycji to prawie 700 tys. zł, z czego blisko 400 tys. zł pozyskano ze środków zewnętrznych. W większości placówek natomiast roboty obejmą remonty i wymiany dachów, stolarki okiennej oraz sanitariatów. Ponadto wzdłuż budynku Szkoły Podstawowej nr 16 zostanie wybudowana droga pożarowa – koszt ponad 250 tys. zł, a w Zespole Szkół Ogólnokształcących wyremontowana zostanie sala gimnastyczna za kwotę blisko 100 tys. zł

Poza renowacją budynków szkół i przedszkoli, duże prace remontowe odbywają się również w Młodzieżowym Domu Kultury. Tutaj odnowione zostaną sanitariaty, klatki schodowe oraz stropy – prace te pochłoną prawie 300 tys. zł.

- Podczas wakacji w jaworznickich szkołach wykonujemy także wiele pomniejszych prac min. roboty malarskie, wymiany posadzek, opraw oświetleniowych oraz parkietów. A wszystko po to, by wraz z nowym rokiem szkolnym zapewnić uczniom maksimum komfortu i bezpieczeństwa – mówi prezydent Kaczmarek.

Poza udogodnieniami od strony technicznej, miasto w tym roku stara się także jak najmocniej sprostać innym społecznym oczekiwaniom w sferze edukacyjnej.

- Udało nam się stworzyć 4 dodatkowe oddziały przedszkolne, do których uczęszczać będą dzieci najmłodsze tj. trzy i czteroletnie, dla których zabrakło miejsca przy pierwszym naborze. Kolejną dobrą informacją jest to, że od września, każda dodatkowa płatna godzina w miejskiej placówce będzie kosztowała symboliczną złotówkę - dodaje Tadeusz Kaczmarek.

Ważna informacja również dla uczniów nieco starszych, od 1 września br. w III Liceum Ogólnokształcącym uruchomiony zostanie oddział dwujęzyczny, w którym część przedmiotów nauczana będzie w języku angielskim. Warto w tym miejscu wspomnieć, że podobny oddział działa już od roku w Gimnazjum nr 4. Ponadto ciekawą propozycję przedstawiło Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie trwają przygotowania do uruchomienia pracowni mechaniki pojazdowej, która docelowo służyć będzie uczniom kształcącym się w zawodach: mechanik i technik pojazdów samochodowych. Z początkiem nowego roku szkolnego zacznie również działać pracownia budownictwa, wyposażona w stanowiska i narzędzia do wykonywania praktycznych zadań z zakresu prac murarskich i tynkarskich oraz konstrukcji budowlanych.