Wakacje z miejską dotacją

24 lipca 2013, 10:16

Fot. yanlev - Fotolia.com

Podobnie jak w latach ubiegłych miasto dofinansowuje letni wypoczynek najmłodszych jaworznian. Dzięki zaangażowaniu władz miejskich oraz wsparciu organizacji pozarządowych na ten cel przeznaczono ponad 200 tys. zł. Oprócz wymarzonego wypoczynku nad morzem, dzieci skorzystają także z wyjazdu w tereny zalesionego i górzystego Beskidu Małego. A ci, którzy pozostają w Jaworznie mogą skorzystać z oferty zajęć stacjonarnych proponowanych w dzielnicowych świetlicach. W sumie z dotowanych przez Urząd wakacji skorzysta w tym roku ponad 600 dzieci.

Na zorganizowanie kolonii letnich sześć organizacji pozarządowych otrzymało od miasta ponad 200 tys. zł., dzięki temu 350 najmłodszych mieszkańców Jaworzna odpoczywa nad Bałtykiem lub w górach. W ramach wyjazdów dzieci mają zapewnione noclegi, wyżywienie, a także dodatkowe atrakcje, zapewniające im aktywny wypoczynek.

Ponadto Miasto przekazało kolejne 45 tys. zł na organizację wyjazdu wakacyjnego dla 55 dzieci z najbardziej potrzebujących jaworznickich rodzin.

- Chcemy, aby uczestnikami koloni były dzieci, które bez tego wsparcia zapewne spędzałyby wakacje w domu - wyjaśnia Dariusz Starzycki, Zastępca Prezydenta Miasta. - Dlatego wytypowaniem młodzieży na ten wyjazd zajmowały się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które na co dzień zaangażowane są w pomoc rodzinom ubogim i dysfunkcyjnym. Natomiast te dzieci, które pozostaną w mieście będą mogły skorzystać z zajęć proponowanych przez  „szkółki wakacyjne”, świetlice oraz wziąć udział w ciekawych wycieczkach.

Oferta stacjonarnych zajęć wakacyjnych:

1) Parafia pw. Św. Brata Alberta w dzielnicy Pieczyska prowadzi w lipcu i sierpniu Szkółkę Wakacyjną, która jest dostępna dla dzieci od poniedziałku do piątku od 09:00 do 14:00, a w soboty od 9:00 do 12:00. W świetlicy w tym czasie organizowane są zajęcia rekreacyjne oraz jednodniowe wycieczki wyjazdowe. W zajęciach uczestniczy 50 dzieci.

2) Klub Inteligencji Katolickiej prowadzący świetlicę w Centrum organizuje zajęcia dla swoich podopiecznych w lipcu i sierpniu. Stowarzyszenie prowadzi liczne kółka zainteresowania (m.in. klub szachowy, klub kulinarny, klub filmowy, klub sportowca i inne). Zajęcia będą prowadzone w godzinach dopołudniowych, w których uczestniczy ok 50 dzieci.

3) Stowarzyszenie Równych Szans „SIGMA”, które prowadzi świetlicę w dzielnicy Podłęże, podczas wakacji oferuje codzienne zajęcia świetlicowe oraz liczne wyjazdy jednodniowe na kręgielnie, do aquaparku, do kina, gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Stowarzyszenie organizuje półkolonie dla 30 dzieci oraz akcję otwartą dla 40 dzieci.

4) Ośrodek Interwencji Kryzysowej prowadzący świetlicę w dzielnicy Szczakowa w czasie wakacji zaprasza na  zajęcia świetlicowe w godzinach od 9:00 do 14:00. W trakcie zajęć przewidziane są piesze wędrówki po okolicy oraz jednodniowe wycieczki np. do kina. Akcja otwarta na zasadzie półkolonii przewidziana jest dla 40 dzieci.