Wakacyjne remonty w szkołach

3 sierpnia 2012, 14:49

Jak co roku jaworznickie szkoły i przedszkola starają się wykorzystać okres przerwy wakacyjnej na wykonanie prac remontowych. Tego lata remonty i prace naprawcze odbywają się w 22 placówkach oświatowych, m.in. w szkołach, które będą siedzibą połączonych jednostek. Aktualnie trwają niezbędne prace remontowe, które pozwolą na to, by od 1 września przedszkolaki i uczniowie mogli rozpocząć naukę w optymalnych warunkach. Tegoroczne remonty będą kosztowały blisko 3 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Najwięcej środków przeznaczono na prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 3 na Niedzieliskach oraz Szkole Podstawowej nr 22 w Jeleniu.

- Oba budynki poddano gruntownej termomodernizacji - tłumaczy zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek. - Gmina wymieni również wewnętrzne instalacje c.o. oraz przebuduje kotłownie. Prace w całości finansowane są ze środków unijnych i będą kosztowały łącznie blisko 1,5 mln zł.

Ważnym elementem tegorocznych remontów jest dostosowanie budynków Gimnazjum nr 3 (ul. Lipowa 24), Gimnazjum nr 6 (ul. Chropaczówka 101) oraz Szkoły Podstawowej nr 1 (ul. Matejki 3), które będą siedzibą łączonych placówek oświatowych - do ich obecnych potrzeb. I tak - za ponad 400 tys. zł  zostanie przebudowana i wyremontowana część pomieszczeń Gimnazjum nr 3 dla potrzeb Szkoły Podstawowej nr 6. Ponadto w placówce modernizowany jest dach sali gimnastycznej (72,5 tys. zł). Z kolei w Gimnazjum nr 6 trwa przebudowa i remont części pomieszczeń na potrzeby Przedszkola Miejskiego nr 6; powstaje tutaj również plac zabaw (278 tys. zł).

- By zapewnić najmłodszym odpowiednie miejsce do zabawy i nauki, podobny remont ma miejsce w Szkole Podstawowej nr 1, która stanie się siedzibą Przedszkola Miejskiego nr 22 (blisko 187 tys. zł) - wyjaśnia Bogusława Śledzińska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowo-Wychowawczych. - A wszystko po to, by od 1 września przedszkolaki i uczniowie mogli rozpocząć naukę w optymalnych warunkach.

Remont sali zabaw, wymiana stolarki okiennej, wykonanie oświetlenia awaryjnego oraz montaż nowej instalacji elektrycznej zasilającej urządzenia kuchenne - to z kolei prace, dzięki którym nowe oblicze zyska Przedszkole Miejskie nr 7 na Osiedlu Stałym. Łączny koszt tej inwestycji wyniesie prawie 120 tys. zł. Natomiast w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Podłężu za ponad 74 tys. zł zostaną zmodernizowane części dachu oraz instalacji odgromowej. Ponadto w Przedszkolach Miejskich nr 12 i nr 26 na Podłężu trwa wymiana stolarki okiennej (łącznie ponad 15 tys. zł), a w przedszkolu nr 24 na Łubowcu zostanie wykonany węzeł cieplny (blisko 69 tys. zł). Za ponad 26 tys. zł zostanie wyremontowana klatka schodowa w PM nr 4 w Ciężkowicach, a za  blisko 13 tys. zł w Gimnazjum nr 5 na Osiedlu Stałym remontowane są schody zewnętrzne i pomieszczenia kuchenne. Z kolei w Gimnazjum nr 11 na ul Sobieskiego za 8 tys. zł zmodernizujemy posadzkę.

Obok modernizacji samych budynków, Jaworzno kontynuuje rozpoczętą w 2010 roku rewolucję w szkolnych pracowniach komputerowych. W te wakacje aż 10 sal informatycznych zostanie przystosowanych do pracy w systemie LINUX.

- Dzięki temu już do większości placówek oświatowych w mieście trafi popularny "pingwin" - dodaje Tadeusz Kaczmarek. - Projekt pozwoli gminie zaoszczędzić ponad dwa miliony złotych.

Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na tego typu modernizację.