Półkolonie PTTK na półmetku

6 sierpnia 2012, 15:01

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, w okresie wakacji jaworznicki Oddział PTTK organizuje aktywny wypoczynek najmłodszym jaworznianom. W tym roku z zajęć i atrakcji skorzysta blisko 200 uczniów z Byczyny, Podłęża i Osiedla Stałego.

W tym roku zaplanowane zostały cztery turnusy, w trzech szkołach: w Zespole Szkół nr 1 w Byczynie (02.-13.07. oraz 16.-27.07.), w Szkole Podstawowej nr 15 na Podłężu (16.-27.07.) oraz w Szkole Podstawowej nr 5 na Osiedlu Stałym (30.07.- 10.08.).

Dwa pierwsze turnusy miały miejsce w Zespole Szkół nr 1 w Byczynie. Jak co roku kierowniczka półkolonii Pani Elżbieta Banasik zadbała o fantastyczny program i atrakcje dla półkolonistów. W tym roku dzieci uczestniczyły w szeregu wyjazdów, m.in.: do Manufaktury Cukierków "Ciuciu" w Krakowie, Wieliczki, Chorzowskiego ZOO i Planetarium, Parku Wodnego "NEMO" w Dąbrowie Górniczej czy do Sosnowca na seans kinowy.

- Jak wiadomo półkolonie to nie tylko wycieczki, ale również czas, w którym półkoloniści zdobywają nowe umiejętności - mówi Jerzy Zięba z jaworznickiego Oddziału PTTK. - W tym roku dzieci podczas pierwszego turnusu uczyły się języka migowego, który z pewnością będą mogły wykorzystać w przyszłości.

Trzeci turnus w Szkole Podstawowej nr 15 cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Tegoroczna tematyka półkolonii obejmowała poznanie historii i przyrody Jaworzna. Dzieci uczestniczyły w warsztatach ceramicznych i plastycznych w DK Szczakowa, a także poznawały jaworznicką Geosferę. Podczas turnusu odbyły się wycieczki do Chorzowskiego ZOO, Parku Wodnego "Nemo" w Dąbrowie Górniczej oraz do Krakowa - Muzeum Lotnictwa oraz Parku Doświadczeń. Półkoloniści wysłuchali również prelekcji związanych z opieką nad pupilami, którą wygłosili pracownicy Jaworznickiego towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Ostatni turnus w Szkole Podstawowej nr 5, ma do zaoferowania równie wiele atrakcji co poprzednie. Półkoloniści wezmą udział w zajęciach ceramicznych i plastycznych w Domu Kultury Szczakowa. Uczestnicy odbędą wycieczki do Pszczyny, Parku Miniatur w Inwałdzie czy Żor, gdzie będą poznawać dziki zachód w Miasteczku Westernowym. Wiele spacerów pieszych po Jaworznie pozwoli z kolei na poznanie przyrody miasta (Góra Sodowa, Zalew Sosina, Góra Grodzisko, Geosfera).

W przypadku złej pogody zarówno półkoloniści w SP-15 jak i półkoloniści w SP-5 będą mieli zapewnione atrakcje w postaci seansów filmowych w Electric Cafe, konkursów sprawnościowych i artystycznych czy kąpieli w nowo otwartym basenie na Osiedlu Stałym. W każdym turnusie odbywają się różnorakie konkursy oczywiście z nagrodami. Warto przyjemnie i pożytecznie spędzać czas na półkoloniach z Oddziałem PTTK w Jaworznie.

- Tak bogaty program jest możliwy dzięki hojności sponsorów instytucjonalnych i indywidualnych, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy w imieniu naszych uczestników - dodaje Jerzy Zięba.

Głównym sponsorem akcji letniej jest Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej.

Więcej na www.polkolonieturystyczne.pl