Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

"Kompas" wyznacza dobry kierunek

12 sierpnia 2013, 09:31

fot. © Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com

fot. © Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com

Od początku roku w Jaworznie realizowany jest program Rewitalizacji Społecznej Bloków Socjalnych "Kompas". Głównymi celami projektu są integracja i aktywizacja społeczności lokalnej, a także umocnienie rodziny i jej zdolności do samodzielnego pokonywania trudności życiowych. W realizację tej inicjatywy, oprócz instytucji pomocy społecznej, zaangażowane zostały również m.in. policja, straż miejska oraz Powiatowy Urząd Pracy. Wszystko po to, by zapewnić kompleksowość realizowanych działań. Z ramienia miasta nad realizacją programu czuwa zastępca prezydenta - Dariusz Starzycki.

Programem "Kompas" objęte są osoby i rodziny zamieszkujące bloki socjalne na terenie Jaworzna. Zdarza się, że rodziny te borykają się z problemem regularnego uiszczania opłat czynszowych, czego efektem są zadłużone mieszkania. Aby zapewnić pomoc osobom zagrożonym eksmisją, Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych stworzył specjalny program oddłużeniowy. Tylko w tym roku do programu przystąpiło 11 rodzin, a 5 podpisało umowy umorzeniowe.

Z kolei Ośrodek Interwencji Kryzysowej zapewnia wszystkim chętnym poradnictwo, terapię oraz warsztaty, a nad zwiększeniem bezpieczeństwa rodzin zamieszkujących bloki socjalne, czuwają Policja i Straż Miejska - ilość patroli w tych rejonach jest wzmożona. Również Powiatowy Urząd Pracy zapewnia osobom objętym programem indywidualne wsparcie doradcy zawodowego i pośrednika pracy w efekcie czego cześć beneficjentów już podjęło pracę.

Szczególną opieką objęta została młodzież i dzieci. Właściwe działania profilaktyczno - wychowawcze, powierzono pedagogom - animatorom, których głównym zadaniem jest przede wszystkim poznanie środowiska i integracja z młodzieżą poprzez łagodzenie i eliminowanie konfliktów wewnątrzgrupowych oraz rozwijanie wspólnych pomysłów. Ich dotychczasowe działania polegały na nawiązaniu kontaktu z wszystkimi rodzinami z dziećmi, mieszkającymi na terenie bloków socjalnych, następnie przedstawili rodzicom koncepcję pracy, idee projektu oraz zachęcili ich do współpracy, a dzieci do udziału w zajęciach. W ramach swoich działań pedagodzy - animatorzy nawiązali także współpracę z instytucjami i palcówkami działającymi w mieście, tj. z dzielnicowymi domami kultury, Sektorem Sztuki, Teatrem Sztuk i Miejską Biblioteką Publiczną. W ramach zajęć z dziećmi zorganizowano m.in.: inaugurację projektu "Strefy Sztuki", wyjście na spektakl pt. "Zupa Wielozadaniowa", projekcje filmów w bibliotece, zajęcia plastyczne oraz warsztaty.

Ponadto w ramach aktywizacji społecznej realizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, odbyły się przedstawienia jasełkowe, w których udział wzięli najmłodsi mieszkańcy bloków socjalnych. W czasie ferii zimowych, dzieci miały również możliwość wzięcia udziału w zajęciach organizowanych przez Muzeum Miasta - "Muzealne Poszukiwania", "Filcowanie", czy też "Modelarstwo Kartonowe".

Do przedsięwzięcia dołączył również Chrześcijański Dom Modlitwy i Opieki nad Ubogimi "Betlejem", gdzie odbył się pokaz filmów animowanych oraz spotkanie z ich twórcami. W ramach mini-warsztatów i pod okiem specjalistów, dzieci miały możliwość wykonania własnych projektów w dziedzinie animacji. Po zajęciach na najmłodszych czekała dodatkowa atrakcja - pieczenie kiełbasek oraz słodki poczęstunek.

W okresie wakacyjnym dzieci biorą udział w warsztatach z tresury psów, gdzie uczą się odpowiedniego traktowania zwierząt i porozumiewania się z nimi w pozytywny sposób.