Pełnosprawni na rynku pracy

12 sierpnia 2013, 13:18

fot. © auremar - Fotolia.com

Aktywizacja społeczno - zawodowa osób niepełnosprawnych z terenu Jaworzna to główny cel projektu pn. "Pełnosprawni na rynku pracy", który realizuje w naszym mieście firma CARGO. Uczestnicy programy będą mieli m.in. szanse na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych i naukę języka angielskiego, przewidziane są także 12-miesięczne staże zawodowe dla 45 osób.

- Osoba niepełnosprawna, poprzez swoją determinację, wykształcenie ogólne i zawodowe oraz przy wsparciu i pomocy innych, ma duże szanse na zaistnienie w społeczności jako pełnowartościowy pracownik, który osiągnął niezależność materialną - wyjaśnia Maria Materla, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych.

Z myślą o takich właśnie osobach firma CARGO, przy wsparciu funduszy unijnych, prowadzi projekt "Pełnosprawni na rynku pracy". Jest on skierowany do osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o umiarkowanym bądź lekkim stopniu niepełnosprawności i stwarza im możliwość uczestnictwa w organizowanych warsztatach, kursach i szkoleniach. W ramach programu uczestnicy będą mogli wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy poprzez zdobycie kompetencji zawodowych w zakresie:

• obsługi administracyjno – biurowej;
  • posługiwania się komputerem - kurs ECDL Start oraz kurs ECDL Core;
  • posługiwania się językiem angielskim (kurs na 2 poziomach zaawansowania: basic i pre-intermediate).

Dla osób, które wezmą udział w programie zaplanowano:

• 3 - dniowy cykl doradczo - szkoleniowy podczas którego zostanie opracowana indywidualna strategia rozwoju każdego z uczestników/uczestniczek projektu;
  • warsztaty m. in. z technik aktywnego poszukiwania pracy, autoprezentacji, samopoznania;
  • indywidualne sesje doradcze wspomagające rozwój osobisty i pozytywne nastawienie do zmian w życiu (w zależności od preferencji i zapotrzebowania każdy z uczestników będzie mógł wybrać sesje z coachem, psychologiem lub doradcą zawodowym)
  • zajęcia prowadzone przy współpracy tłumacza języka migowego i Braille’a.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, a jego uczestnicy otrzymają dodatkowo stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, a także mogą liczyć na wsparcie towarzyszące w postaci opieki nad dziećmi lub asystenta osoby niepełnosprawnej

Szczegółowe informacje można uzyskań w biurze projektu: Centrum Edukacji Zawodowej CARGO Sp. z o.o., tel. 506-366-907; e-mail: aleksandrabialik@cargo.edu.pl oraz na stronie www.pelnosprawni.cargo.edu.pl.