Dofinansowanie na zakup podręczników

22 sierpnia 2013, 11:09

fot. © tan4ikk - Fotolia.com

Rodzice uczniów, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, mogą starać się o dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych. Wnioski można składać do 10 września w sekretariatach szkół.

W tym roku programem objęci są uczniowie rozpoczynający we wrześniu edukację szkolną w klasach I-III i klasie V szkoły podstawowej i ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie II szkoły ponadgimnazjalnej, klasie V ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie II liceum plastycznego oraz w klasach II lub VIII ogólnokształcącej szkoły baletowej. Oznacza, to, że programem objęci zostali uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową oraz uczniowie klas najmłodszych - I-III szkół podstawowych.

Pomoc w formie dofinansowania przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na jednego członka nie przekracza:

• 539 zł netto dla klas pierwszych szkoły podstawowej oraz klas pierwszych szkoły artystycznej,
  • 456 zł netto dla pozostałych klas objętych programem.

W 2013 r. programem objęci są także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2013/2014 do szkół dla dzieci i młodzieży - podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wyprawkę szkolną przyznaje się niezależnie od dochodów. O pomoc mogą się starać także rodziny o większym dochodzie, jeżeli znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Jednak ich liczba nie może przekroczyć 5 proc. ogólnej liczby uczniów objętych programem w całym mieście.

Aby otrzymać dopłatę należy złożyć wniosek o dofinansowanie w szkole, w której dziecko będzie uczyło się w roku szkolnym 2013/2014. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów lub zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Osoby niepełnosprawne muszą natomiast posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

- Jeżeli te wymagania zostaną spełnione, wówczas dyrektor szkoły sporządza listę uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy i przekazuje ją do Urzędu Miasta. Po otrzymaniu listy uczniów, przekazujemy dyrektorowi środki na dofinansowanie zakupu - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Następnie dyrektor, po otrzymaniu od rodziców ucznia, dowodu zakupu podręczników, zwraca koszty ich nabycia.

Kwotę dofinansowania reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów i na różnych etapach edukacji nie może ono przekroczyć:

• 225 zł - kl. I - III;
  • 325 zł - kl. V szkoły podstawowej;
  • 390 zł - kl. II zasadniczej szkoły zawodowej;
  • 445 zł - kl. II szkoły ponadgimnazjalnej (LO, technikum);
  • w przypadku korzystania przez uczniów niepełnosprawnych z podręczników dopuszczonych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do kształcenia specjalnego wysokość pomocy może wynosić do 770 zł w szkole podstawowej, do 607 zł w gimnazjum.

Termin składania wniosków upływa 10 września.

Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej - www.men.gov.pl