Nowy mural na Leopoldzie

28 sierpnia 2013, 10:34

Po reprodukcji ulicy Grunwaldzkiej z 1940 roku, która pojawiła się na wiadukcie przy ul. Kolejowej, kolejnym projektem jest mural wykonywany na Leopoldzie. W przejściu podziemnym powstaje obraz przedstawiający stację kolejową Jaworzno, która w ubiegłym wieku obsługiwała pociągi kursujące pomiędzy Szczakową a Chrzanowem.

Stacja Jaworzno powstała w 1900 r. Budynek stacji znajdował się pomiędzy Leopoldem, a centrum miasta. Na terenie Jaworzna pociągi towarowe i osobowe zatrzymywały się także na stacjach Niedzieliska, Azot, Szyb Sobieski, Bory i Byczyna. Połączenie kolejowe  relacji Jaworzno Szczakowa-Bolęcin (linia nr 126) funkcjonowało przez 81 lat. W latach 80-tych ubiegłego wieku tory pomiędzy Jaworznem i Chrzanowem zostały rozebrane. Obecnie z linii tej korzystają pociągi kursujące na odcinku Chrzanów - Płaza.

Mural na Leopoldzie został wykonany przez grupę artystów w osobach: Marcin Skurowski, ON-ER i Spajder Jeruzalem. Już wkrótce nowe murale powstaną w przejściu podziemnym na Osiedlu Stałym.

ObrazekObrazekObrazek