Odpady ogrodowe takie jak liście, skoszona trawa, drobne gałązki oraz część odpadów kuchennych można kompostować samemu w przydomowym ogródku. Dzięki temu, niewielkim nakładem pracy, możemy uzyskać naturalny materiał do uzdatnienia gruntu i nawożenia własnych upraw.
Mieszkańcy Jaworzna od samego początku funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi bardzo rzetelnie podeszli do segregacji odpadów. Można zaobserwować, że oddają znaczne ilości bioodpadów.
- Przypominamy, że tego typu odpady można we własnym zakresie przetworzyć w ekologiczny nawóz, który wykorzystamy w naszym ogrodzie - wyjaśnia Piotr Jamróz, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. - Cytując źródła internetowe - kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych, a także jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, w parkach i ogrodach. Kompost nie ma szkodliwego wpływu na rośliny czy też na zwierzęta w nim żyjące, niezależnie od zastosowanej dawki.
Wytwarzanie kompostu jest często uważane za trudne i skomplikowane, jednak wszystko co trzeba zrobić, to zapewnić odpowiednie składniki i pojemnik, a resztę zrobi natura. Jeśli dysponujemy ogródkiem działkowym lub przydomowym możemy własnoręcznie zbudować kompostownik lub kupić jedną z gotowych konstrukcji dostępnych na rynku. W tego typu urządzeniu możemy przerabiać na nawóz odpady z ogrodu: trawę, opadłe liście, obcięte gałązki, suche patyki i korę. Z domowych odpadów do kompostownika możemy wrzucać między innymi: obierki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie (również w torebkach), skorupki jaj, skrawki papieru i kartonu, popiół z pieców opalanych wyłącznie drewnem.
- Oprócz kilku zasad dotyczących właściwego kompostowania odpadów trzeba pamiętać o tym, by nasze urządzenie służące do tego celu nie powodowało uciążliwości dla naszych sąsiadów oraz nie powodowało zanieczyszczenia okolicy - dodaje Piotr Jamróz.
Na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, w dziale poświęconym odpadom komunalnym jest zakładka "Jak kompostować”. Został w niej umieszczony poradnik dla osób, które chcą założyć kompostownik na własnej posesji lub ogródku działkowym.