Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Sprawdź, czy nie łamiesz prawa

8 sierpnia 2012, 15:44

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy, kto planuje prowadzenie jakichkolwiek prac wymagających zajęcia części pasa drogowego - jezdni, chodnika lub pobocza - powinien zgłosić ten fakt w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów, będącym administratorem jaworznickich dróg. Podobny obowiązek spoczywa na przedsiębiorcach, chcących umieścić przy drodze obiekt handlowy bądź reklamę.

- Pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią - wyjaśnia Nikodem Motyka, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. -  Zgodnie z ustawą o drogach publicznych zajęcie pasa drogowego na działania niezwiązane z budową, remontem czy utrzymaniem dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, które wydawane jest w formie decyzji administracyjnej. W przypadku dróg wewnętrznych zezwolenia wydawane są w formie umów cywilno-prawnych.

Zezwolenie takie dotyczy przede wszystkim:

  • prowadzenia robót w pasie drogowym,
  • umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej lub obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego,
  • zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności w innych celach,
  • umieszczanie reklam.

Najpierw decyzja lokalizacyjna

W przypadku obiektów budowlanych i urządzeń niezwiązanych z drogą, zanim dojdzie do wydania decyzji o zajęciu pasa drogowego, musi nastąpić wydanie decyzji „lokalizacyjnej”. W decyzji tej określa się przede wszystkim: rodzaj inwestycji i warunki jej umieszczenia w pasie drogowym oraz pouczenie inwestora, że przed rozpoczęciem robót budowlanych zobowiązany jest także do uzyskania odrębnego zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Przypadki szczególne

Kiedy można zająć pas drogowy bez wcześniejszego uzyskania zezwolenia ? Takie przypadki mogą nastąpić w razie konieczności usunięcia awarii urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a znajdujących się w pasie drogowym (np. wodociąg, sieci teletechniczne, ciepłownicze, energetyczna itp.). Gestor danej sieci po zidentyfikowaniu awarii powinien niezwłocznie zawiadomić zarządce drogi i określić powierzchnię i termin zajęcia pasa drogowego. Dopiero później zostaje wydana stosowna decyzja określająca warunki zajęcia i przywrócenia prasa drogowego do stanu pierwotnego.

Reklamy też zajmują pas drogowy

W 2007 i 2008 roku Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie przeprowadził zintensyfikowane działania zmierzające do usunięcia nielegalnych reklam z pasów drogowych dróg znajdujących się na terenie miasta Jaworzna. W przypadku ustalenia, że reklama została umieszczona samowolnie, bez zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, osobie która umieściła reklamę, zostanie naliczona kara w wysokości dziesięciokrotnej opłaty za zajęcie pasa drogowego. Umieszczenie reklamy w pasie drogowym musi zostać poprzedzone otrzymaniem odpowiedniego zezwolenia.

Wykładnia Naczelnego Sądu Administracyjnego mówi jasno: "O umieszczeniu reklamy w pasie ruchu drogowego decyduje jej zlokalizowanie w przestrzeni nad wydzielonym pasem terenu w taki sposób, że jest ona widoczna dla użytkowników drogi. Nie ma natomiast znaczenia metoda ekspozycji reklamy np. przy wykorzystaniu urządzeń znajdujących się poza drogą czy obiektów w pasie drogowym stanowiących własność innych podmiotów. Z istoty samej reklamy i możliwości umieszczenia jej w pasie drogowym wynika, iż chodzi o umieszczenie reklamy nad tą płaszczyzną, a nie na niej. Oznacza to, że ustawodawca przez pas drogowy rozumie nie tylko powierzchnię drogi, ale także przestrzeń nad tą powierzchnią". Dlatego też Wnioskodawca winien wystąpić do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów z wnioskiem o wydanie zezwolenia na lokalizację reklamy w pasie drogowym.

- Tylko w samym 2011 roku wydaliśmy blisko 1500 zezwoleń na zajęcie pasa drogowego. W  pierwszym półroczu bieżącego roku już prawie 900. Niezależnie od rodzaju prac w każdym przypadku do podstawowych obowiązków zajmującego pas drogowy należą zapewnienie bezpiecznych warunków ruchu i przywrócenie pasa drogowego do poprzedniego stanu użyteczności - mówi Daniel Jach, kierownik Działu Zarządzania Pasem Drogowym i Inżynierii Ruchu MZDiM. - Podczas kontroli szczególną uwagę zwracamy na oznakowanie prac wykonywanych na drogach. Sprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu jest dla nas priorytetem.

Wnioski na zajęcie pasa drogowego można pobrać na stronie internetowej MZDiM - www.mzdim.jaworzno.pl.