Pamięci Lotników Polskich

16 września 2013, 10:28

Major Czesław Blicharski - ostatni żyjący polski lotnik bombowy Dywizjonu 300, był jednym z gości, którzy swą obecnością uświetnili uroczystości upamiętniające 95. rocznicę Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej, które w tym roku świętuje XV-lecie swojej działalności.

W uroczystościach, które odbyły się w minioną niedzielę, 15 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in. generał dywizji Zbigniew Galec, Pułkownik Jan Głodek, pułkownik Ryszard Gruszczyński, rodzina pułkownika Edwarda Jaworskiego, zastępcy urodzonego w Jaworznie pułkownika Karola Pniaka, a także Zuzanna Kurtyka - żona Janusza Kurtyki, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Obchody 95. rocznicy Polskiego Lotnictwa Wojskowego prowadził Tadeusz Zemła - Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej.

Po Mszy Świętej do Kaplicy Matki Bożej Loretańskiej - patronki lotników,  wniesiono urny z ziemią poległych Lotników Polskich z Polskiego Honorowego Cmentarza Wojskowego w Bredzie (Holandia) oraz dary wotywne. Uroczyście odsłonięto także tablicę "Pamięci najwybitniejszych polskich konstruktorów lotniczych" oraz epitafium ppłk. pil. Edwarda Jaworskiego.

Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Kameralnej "Archetti".

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek